W "wegańskich" pączkach z Lidla była laktoza. Sieć wyjaśnia błąd

W "wegańskich" pączkach z&nbspLidla była laktoza. Sieć wyjaśnia błąd

Jeszcze wczoraj "wegańskie pączki" widniały jako jedna z wielu propozycji w gazetce promocyjnej Lidla na Tłusty Czwartek. Dzisiaj na próżno już szukać informacji o wypieku "idealnym dla wegan". Powodem jest laktoza, która znajdowała się w ich składzie. Gdzie popełniono błąd?

Pączki "idealne dla wegan" miały laktozę

Rzekoma gazetka promocyjna Lidla miała obowiązywać od poniedziałku 5 lutego 2024. Przed Tłustym Czwartkiem do oferty sieci wprowadzono bowiem wiele słodkości, wśród których prym wiodły pączki. Te z nadzieniem jagodowym Lidl pozycjonował jako wybór "idealny dla wegan". Zaniepokojenie wśród klientów wzbudził jednak ich skład.

Na zdjęciu przesłanym do naszej redakcji przez jednego z czytelników wyraźnie widoczna jest "laktoza w proszku (z mleka)" jako jeden z wielu składników wykorzystywanym do wytworzenia tego wypieku. Pozycja ta absolutnie dyskwalifikuje produkt jako wegański. Przypomnijmy, że dieta wegańska zakłada wykluczenie z jadłospisu wszelkich produktów odzwierzęcych, w tym także jaja i nabiał.

Na zagrożenie zostały tym samym narażone również osoby z nietolerancją laktozy. Nazewnictwo wykorzystane w ofercie zdecydowanie wskazywało na to, że produkt jest bowiem wolny od laktozy. 

Produkt wycofany ze sklepów

W odpowiedzi na pytania naszej redakcji, biuro prasowe Lidl Polska wyjaśniło, że błąd pojawił się po stronie dostawcy, a produkt został już wycofany ze sklepów.

Z uwagi na niespełnienie przez współpracującego z nami dostawcę standardów dotyczących żywności wegańskiej, a także wprowadzenie nas w błąd co do składu dostarczonego produktu, podjęliśmy decyzję o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży pączków o smaku jagodowym.

Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR, Lidl Polska

Jednocześnie sieć zaznaczyła, że w tegorocznej ofercie nie pojawią się już wegańskie pączki. "Pączki o smaku jagodowym trafią m.in. do podopiecznych wybranych instytucji pożytku publicznego oraz będą rozdawane jako darmowy poczęstunek w wybranych lokalizacjach" – poinformowała Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.


foto: gazetka promocyjna sieci (oprac.), mat. redakcji

Reklama