Żabka rusza z przetargiem na urządzenia kaucyjne. Jakie warunki stawia detalista?

Żabka rusza z przetargiem na urządzenia kaucyjne. Jakie warunki stawia detalista?

Przedmiotem przetargu otwartego zainicjowanego przez Żabka Polska jest zakup urządzeń kaucyjnych. Mowa o tzw. "ekomatach" w kilku wariantach. Detalista stawia jednak sporo warunków.

Automaty na butelki w Żabce. Detalista szuka dostawców

W ramach wystosowanego 22 stycznia 2024 roku zapytania ofertowego Żabka poszukuje dostawców trzech różnych rodzajów ekomatów. Mowa o dwóch wariantach urządzeń kaucyjnych, które miałyby znajdować się wewnątrz placówek oraz jednym rodzaju zewnętrznej maszyny.

Ze specyfikacji można wyczytać, że detaliście zależy przede wszystkim na mniejszych urządzeniach, które mogłyby znajdować się wewnątrz sklepu – w ramach zapytania Żabka wymaga od dostawców sporządzenia wyceny takiego sprzętu dla wolumenu powyżej 700 sztuk. W przypadku pozostałych dwóch wariantów automatu maksymalny wolumen wynosi powyżej 100 sztuk. 

Żabka szuka różnych opcji

Żabka określiła szereg technicznych wytycznych, które muszą spełniać rozwiązania zgłaszane w ramach przetargu otwartego. Wśród nich znajduje się między innymi zapis dotyczący obecności czytnika kodów kreskowych, a także czytnika kształtu opakowania, rodzaju surowca czy konkretnych wymiarów urządzenia. 

Automaty na butelki poszukiwane przez sieć mają przyjmować zarówno opakowania plastikowe (PET), jak i aluminiowe (ALU) do 3 litrów. Będą zatem obsługiwały wszystkie opakowania określone w ramach ustawy wprowadzającej system kaucyjny. 

Automaty na butelki, które znajdą się w sklepach Żabka nie będą przekraczały 2 metrów wysokości i 1 metra szerokości w przypadku dużego urządzenia. Małe automaty mają mieć maksymalnie 1,2 metra wysokości i zaledwie 0,6 metra szerokości

Kiedy ekomaty pojawią się w sklepach Żabka?

Zakończenie przetargu organizowanego przez Żabkę planowane jest na 9 lutego 2024 roku. Do tego dnia swoje zgłoszenia mogą przekazywać wykonawcy. W zapytaniu ofertowym detalista jako jedno z kryteriów oceny określił pierwsze dostawy sprzętu. Te miałyby nastąpić nie później niż 4 tygodnie od zakończenia postępowania przetargowego. 

Przypomnijmy, że powszechny bezparagonowy system kaucyjny ma zacząć obowiązywać w Polsce od początku 2025 roku. Do tego czasu sieci handlowe są zobligowane do stworzenia infrastruktury umożliwiającej konsumentom zwrot  jednorazowych butelek z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra. 

Przygotowania do systemu kaucyjnego przyspieszają

Zapytanie przetargowe nie jest pierwszym krokiem detalisty w tym celu. Żabka rozpoczęła duży pilotaż automatów na butelki już w lutym 2023 roku. W ramach akcji "Zielona Odnowa" jednorazowe opakowania po napojach mogli zwracać w ramach akcji klienci wszystkich bydgoskich sklepów sieci. Żabka nie jest jednak jedyna. 

W ubiegłym roku wielki test butelkomatów zainicjował Carrefour. Pierwszy zewnętrzny recyklomat w listopadzie 2023 roku pojawił się także przy sklepie Biedronka. W najbliższym czasie możemy spodziewać się znacznego zintensyfikowania działań w tym zakresie. Sieci handlowe goni bowiem czas.


foto główne: automat na butelki zlokalizowany w Żabce Eko-Smart (mat. prasowe)

Reklama