Żabka przymierza się do systemu kaucyjnego. Sieć rozpoczęła duży pilotaż

Żabka przymierza się do systemu kaucyjnego. Sieć rozpoczęła duży pilotaż

Żabka uruchamia pilotażowy projekt "Zielona Odnowa". Klienci wszystkich bydgoskich sklepów będą mogli zwrócić w sklepach sieci jednorazowe opakowania po napojach. W zamian dostaną żappsy.

Test systemu gospodarki obiegu zamkniętego startuje we wszystkich ponad 120 sklepach Żabka zlokalizowanych na terenie Bydgoszczy 26 stycznia 2023 roku. Projekt jest realizowany we współpracy z Urzędem Miasta. 

System kaucyjny w wykonaniu Żabki

Proponowany przez polski rząd system kaucyjny ma zacząć obowiązywać w Polsce od 2025 roku, jednak wiele sieci handlowych już teraz rozpoczyna wdrażanie rozwiązań, które mają służyć do zbiórki opakowań. Jedną z nich jest Żabka, która właśnie ogłosiła rozpoczęcie pilotażu projektu "Zielona Odnowa".

Klienci sklepów, na początku tych zlokalizowanych wyłącznie w Bydgoszczy, zyskają możliwość oddawania  jednorazowych opakowań po napojach we wszystkich sklepach sieci w mieście.  Można je zwracać bezpośrednio u sprzedawców lub w EKOmatach, a zebrany surowiec posłuży do stworzenia nowych opakowań.

Działania ekologiczne mają sens, gdy możemy osiągnąć ich odpowiednią skalę. Aby takie działania były efektywne, musimy projektować je w sposób prosty, czytelny i łatwy dla odbiorcy. Dlatego wprowadzamy możliwość oddania jednorazowych opakowań po napojach we wszystkich sklepach Żabka na terenie całej Bydgoszczy w ramach akcji "Zielona Odnowa"

Joanna Kasowska, dyrektor jakości i standardów zarządzania żywnością w Żabka Polska

EKOmaty w sklepach Żabka

W 54 sklepach Żabka w Bydgoszczy można zwrócić opakowania w EKOmatach, czyli specjalnych maszynach do selektywnej zbiórki odpadów. W pozostałych 67 placówkach na terenie Bydgoszczy można zwrócić opakowania bezpośrednio u sprzedawcy. W tym przypadku obowiązuje limit – jednorazowo można oddać maksymalnie 15 opakowań po napojach.

EKOmaty pojawiły się w wybranych sklepach Żabka (foto: mat. prasowe)

Detalista zdecydował się na wprowadzenie mechanizmu gratyfikacji. Za każdą oddaną plastikową butelkę lub puszkę, klienci zyskają 50 żappsów.

Naszym atutem jest bliskość sklepów, czyli punktów zbiórki, łatwość i szybkość procesu zwrotu opakowań, a także nagroda w postaci żappsów za proekologiczną postawę. Dzięki tej zbiórce będziemy w stanie odzyskać cenny surowiec i zawrócić go do ponownej produkcji opakowań.

Joanna Kasowska, dyrektor jakości i standardów zarządzania żywnością w Żabka Polska

Jak zwrócić butelkę lub puszkę w Żabce?

Aby wziąć udział w projekcie "Zielona Odnowa" wystarczy znaleźć dowolny sklep Żabka na terenie Bydgoszczy i przynieść do niego puste opakowania po napojach. Należy pamiętać, by opakowań nie zgniatać, nie niszczyć, a także nie zrywać etykiet.

W ramach akcji "Zielona Odnowa" można zwracać plastikowe butelki PET o pojemności do 2l oraz metalowe puszki o pojemności do 1l (ze zbiórki wykluczone są opakowania po napojach mlecznych). Opakowania muszą mieć czytelny kod kreskowy do zeskanowania. Nie ma konieczności ich mycia, ale z przyniesionych opakowań należy wylać resztki napojów.

Dodatkowe 50 żappsów za butelkę lub puszkę

Klienci, którzy wezmą udział w akcji, zostaną nagrodzeni bonusowymi punktami lojalnościowymi w aplikacji Żappka, czyli tzw. żappsami – otrzymają 50 żappsów za każde zwrócone opakowanie z plastiku (butelka) lub metalu (puszka). Zebranymi żappsami można płacić za zakupy.


Foto: mat. prasowe (Żabka Polska)

Reklama