Likwidacja sklepów to już trend. Tych placówek ubyło najwięcej w 2023 roku

Likwidacja sklepów to już trend. Tych placówek ubyło najwięcej w 2023 roku

2023 rok zakończył się likwidacją ponad 3 tys. sklepów w Polsce. O tym, że rynek handlu niezależnego kurczy się wiemy od lat, najnowsze dane wywiadowni Dun&Bradstreet pokazują natomiast tempo, w jakim postępuje ta tendencja. Nie mamy dobrych wieści. 

Liczba sklepów w Polsce wciąż maleje

Już w listopadzie ub.r. pisaliśmy o malejącej od lat liczbie sklepów w Polsce. Sytuacja na koniec 2023 oku okazała się jeszcze bardziej ponura. Zgodnie z najnowszymi danymi Dun&Bradstreet, na które powołuje się "Rzeczpospolita", z końcem grudnia w Polsce funkcjonowało 369,1 tys. sklepów. To o około 3 tys. mniej placówek niż na początku roku. Tylko od końca września do końca grudnia zamknęło się aż 700 sklepów.

Sytuacja trwa jednak znacznie dłużej niż od roku. Podczas 12 miesięcy 2022 roku w Polsce zlikwidowano niemal 4 tys. sklepów. W tym czasie 9,5 tys. placówek zawiesiło swoją działalność. Wtedy najwięcej zamknięć dotyczyło sklepów spożywczych. W 2023 roku sytuacja jest zgoła odmienna. 

Tych sklepów ubyło najwięcej

Kurczy się liczba sklepów w każdym z sektorów. Największy spadek odnotowały w 2023 roku apteki (-2,1% rok do roku) oraz sklepy z farbami i artykułami metalowymi (-1,6%). Na przestrzeni roku o 1,4% zmalała natomiast liczba sklepów meblowych, a o 1,3% – sklepów mięsnych. Ubyło także sklepów spożywczych (o 0,9% w perspektywie rok do roku) oraz sklepów niewyspecjalizowanych (o 0,6% rok do roku).

To jednak nie koniec. Poza ponad 3 tys. zlikwidowanych sklepów, w 2023 roku kolejne 9,5 tys. działalności zostało zawieszonych. W minionym roku liczba zawieszonych działalności wzrosła tym samym o ponad 72% w porównaniu do 2022 roku.

Podczas, gdy cały polski rynek handlowy znacznie kurczy się, największe sieci handlowe informują o kolejnych otwarciach. W październiku 2023 roku Żabka informowała o otwarciu 10 000. sklepu, natomiast Biedronka w listopadzie chwaliła się przekroczeniem 3,5 tys. placówek w kraju.


foto: stockadobe(William)

Reklama