Żabka wprowadza "napoje z dodatkiem kofeiny". Może je kupić każdy

Żabka wprowadza "napoje z dodatkiem kofeiny". Może je kupić każdy

W ofercie Żabki pojawiły się energetyki, które można kupić bez dowodu osobistego. Czy napoje reklamowane w najnowszej gazetce promocyjnej pod hasłem "Energia dla wszystkich" są kolejnym sposobem na obejście zakazu sprzedaży energetyków dla nieletnich, który obowiązuje od początku 2024 roku? Do sprawy odniosła się Żabka Polska.

Easy Boost, Tiger Juicy Line, ale także Oshee Energy Boost – oferta napojów z dodatkiem kofeiny, które w Żabce może kupić każdy, jest całkiem spora. Każdy z nich charakteryzuje się obniżoną zawartością kofeiny. Jak zaznacza biuro prasowe Żabka Polska, wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Legislator sam nałożył na siebie ograniczenie?

Ustawa zakazująca sprzedaży napojów energetycznych dla osób poniżej 18. roku życia weszła w życie 1 stycznia 2024 roku. Mimo tego osoby nieletnie mogą jednak bez mniejszego problemu kupić produkty zawierające kofeinę. W czym tkwi haczyk?

W ustawie podpisanej w sierpniu 2023 roku zdefiniowano napój energetyczny, który podlega zakazowi sprzedaży osobom nieletnim, jako napój "będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w klasie 10.89 oraz w dziale 11, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nim naturalnie". 

Zapisem tym legislator otworzył sporą furtkę dla producentów energetyków. Ci nie czekali długo na jej wykorzystanie.

"Energetyki" bez dowodu. Te napoje kupią też dzieci

Zaledwie kilka dni po wprowadzeniu zakazu sprzedaży napojów energetycznych, w sklepach sieci Żabka pojawiły się napoje reklamowane jako "energia dla wszystkich". Sposobem na umożliwienie ich zakupu dla każdego klienta bez względu na wiek jest zmniejszenie zawartości kofeiny w składzie.

Zgodnie z ustawą, zakazem objęte są napoje z deklarowaną zawartością kofeiny wynoszącą powyżej 15 mg na 100 ml. W odpowiedzi na ten zapis, producenci wprowadzili napoje "z dodatkiem kofeiny". Jej zawartość wynosi w ich przypadku... 14 mg na 100 ml.

Żabka Polska: To nie jest sposób na obchodzenie zakazu

Do sprawy odniosła się Żabka, w której sklepach dostępne są napoje z dodatkiem kofeiny. W swoim stanowisku detalista zaznaczył, że działa zgodnie z obowiązującymi zapisami prawa, a napoje klasyfikowane w ramach ustawy jako "energetyczne" są sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim.

Zgodnie z obowiązującymi zapisami prawa, napoje zawierające ponad 150 mg/l kofeiny lub taurynę są sprzedawane w sklepach Żabka wyłącznie osobom pełnoletnim. W przypadku wątpliwości co do wieku klienta, sprzedawca prosi 
o okazanie dokumentu potwierdzającego pełnoletność. Napoje, których zawartość kofeiny wynosi poniżej 150mg/l nie są napojami energetycznymi w rozumieniu Ustawy o zdrowiu publicznym, nie mogą być nazywane napojami energetycznymi i nie ma żadnej podstawy prawnej do odmowy ich sprzedaży. Warto podkreślić, że zgodnie z Ustawą ograniczenie sprzedaży dotyczy wyłącznie napojów energetycznych, czyli tych zawierających ponad 150 mg/l kofeiny lub taurynę.

Biuro prasowe Żabka Polska

Żabka zaznaczyła też, że "produkty o mniejszej zawartości kofeiny są dostępne w ofercie większości sieci handlowych oraz w niezrzeszonych punktach sprzedaży, więc możliwość ich spożycia nie pojawiła się wraz z nowymi napojami dostępnymi na rynku". Sieć podkreśliła przy tym, że ich sprzedaż nie jest sposobem na "obchodzenie" zakazu

Zmiany, które zaszły w sposobie oznakowania asortymentu, jak i w naszej ofercie sprzedażowej są naturalną konsekwencją obowiązujących przepisów. Oznaczenia kierowane są do wszystkich konsumentów i przestawiają w sposób czytelny produkty dozwolone dla poszczególnych grup wiekowych. Nasi franczyzobiorcy, jak i sprzedawcy mieli obowiązek odbyć przygotowane przez nas szkolenie dot. odpowiedzialnej sprzedaży ww. produktów jeszcze przed wejściem przepisów w życie.

Biuro prasowe Żabka Polska

Napoje energetyczne dla nieletnich?

Wśród produktów, które możemy określić mianem napojów o zmniejszonej zawartości kofeiny znajdziemy między innymi propozycję od Grupy Maspex. Mowa o dostępnym w Żabce napoju Tiger Pure Line. Zawiera on 14 mg naturalnej kofeiny w 100 ml produktu – tym samym nie obejmuje go zakaz sprzedaży energetyków osobom poniżej 18. roku życia. Cena za Tigera dla nieletnich to 4,99 zł.

Swoją alternatywę proponuje także Oshee. W gazetce Żabki reklamowany jest napój gazowany z dodatkiem ekstraktu guarany OSHEE Energy Boost. Jego cena w Żabce to 4,99 zł. 

Na półkach Żabki pojawił się także nowy wariant energetyka pod marką własną sieci Level Up. W tym przypadku producent zadbał o dokładną komunikację. Na samej górze puszce znajduje się informacja o zawartości kofeiny w napoju. Ta wynosi 14 mg na 100 ml.

Młodzi konsumenci, zgodnie z zapisami ustawy, mogą kupić w każdym sklepie napoje o zmniejszonym stężeniu kofeiny. Inną możliwością są także napoje znane do tej pory jako energetyki, które w nowej odsłonie są w pełni pozbawione kofeiny, o czym więcej pisaliśmy w artykule: Producenci znaleźli sposób na obejście zakazu sprzedaży energetyków nieletnim.


foto: gazetka promocyjna Żabki(zabka.pl)/instagram.com(@foodnewspolska)

Reklama