Zakaz sprzedaży energetyków nieletnim: Co zakłada projekt ustawy?

Zakaz sprzedaży energetyków nieletnim: Co zakłada projekt ustawy?

Nowelizacja ustawy wprowadzająca zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom nieletnim została podpisana przez Prezydenta RP w poniedziałek 21 sierpnia br. Dokument właśnie został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Ustawa zakłada nie tylko zakaz sprzedaży energetyków nieletnim. Co się zmieni? Od kiedy zakaz sprzedaży energetyków nieletnim zacznie obowiązywać? Sprawdzamy treść ustawy o zdrowiu publicznym.

Spis treści:

  1. Zakaz sprzedaży energetyków – ustawa 2023
  2. Ustawa o energetykach – treść
  3. Napój energetyczny – definicja w ustawie
  4. Od kiedy zakaz sprzedaży energetyków nieletnim?
  5. Czy sprzedawca może odmówić sprzedaży energetyka?
  6. Co grozi za sprzedaż energetyków nieletnim?
  7. Oznaczenia na napojach energetycznych – nowe obowiązki od 2024 roku
  8. Zakaz reklamowania energetyków do śmieci?

Zakaz sprzedaży energetyków – ustawa 2023

Napoje energetyczne były do tej pory w Polsce ogólnodostępne dla każdego konsumenta. Minister sportu Kamil Bortniczuk, który jest autorem projektu nowelizacji ustawy, jest zdecydowanym przeciwnikiem tego rozwiązania. To właśnie od niego wyszedł pomysł, a następnie projekt nowelizacji ustawy zakazującej sprzedaż energetyków nieletnim. 

Polityk spytany w RMF FM o tę inicjatywę porównał napoje energetyczne do narkotyku zapakowanego w cukierek. Zaznaczył przy tym, że napoje energetyczne są sprzedawane w cenie wody mineralnej. "W ten sposób dziecko pijąc litr energetyka dostarcza sobie ilość kofeiny, jaka znajduje się w 6-8 filiżankach kawy" – wyjaśniał wtedy Bortniczuk. 

Ustawa wprowadzająca zakaz sprzedaży energetyków do 18 roku życia została właśnie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jak wyglądał proces legislacji tych zmian? Co wprowadza nowa ustawa? 

To już pewne! Zakaz sprzedaży energetyków zacznie obowiązywać

Projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, która wprowadza zakaz sprzedaży napojów energetycznych trafił do Sejmu w lutym br. z inicjatywy Partii Republikańskiej. Poza wprowadzeniem zakazu sprzedaży, zakładał on również dodatkowe restrykcje związane z reklamowaniem tych produktów. Z tej ostatniej restrykcji wycofano się jednak w trakcie trwania prac nad ustawą.

Ustawa o energetykach została przyjęta przez Sejm podczas głosowania 17 sierpnia br. Posłowie i posłanki większością głosów zdecydowali wtedy o odrzuceniu niemal wszystkich proponowanych przez Senat poprawek.

Zaloguj się lub utwórz nowe konto.

Zaloguj się
Zarejestruj się
Reklama