Producenci znaleźli sposób na obejście zakazu sprzedaży energetyków nieletnim

Producenci znaleźli sposób na obejście zakazu sprzedaży energetyków nieletnim

Ustawa wprowadzająca zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia weszła w życie wraz z początkiem 2024 roku. Oznacza to, że napoje te powinny być traktowane przez sprzedawców na równi w alkoholem czy papierosami. Aby kupić energetyka należy pokazać dowód osobisty.

Choć zakaz sprzedaży energetyków nieletnim obowiązuje od zaledwie kilku dni, to producenci mieli trochę czasu na przygotowanie się do tej zmiany. Ustawa wprowadzająca ograniczenie sprzedaży napojów energetycznych została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę już w sierpniu 2023 roku. Wcześniej, od lutego ub.r., nad projektem ustawy pracowali posłowie i posłanki w Sejmie.

Jest sposób na zakaz sprzedaży energetyków

Do tej pory marki posiadające w swoim portfolio napoje energetyczne eksponowały wysoką zawartość kofeiny w swoich produktach. Teraz znacznie się to może zmienić. Skutki uboczne energetyków to główny argument podnoszony przez ekspertów wskazujących na słuszność zmian w zakresie sprzedaży tych napojów. 

W odpowiedzi producenci znaleźli sposób na obejście zakazu sprzedaży energetyków. Wyeliminowali z nich składnik, którego bezpośrednio dotyczy ustawa. Przypomnijmy, że ta zabrania sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia "napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny". W odpowiedzi na ten zapis powstały... energetyki pozbawione tych składników. 

Energetyki bez kofeiny

Jako pierwsza swojego bezkofeinowego energetyka pokazała Grupa Maspex. W marcu 2023 roku w sklepach Żabka zadebiutował "Tiger Placebo". W cenie 3,99 zł mogliśmy wtedy kupić napój stylizowany na energetyka, który nie zawiera w swoim składzie ani tauryny, ani kofeiny, a co za tym idzie – nie działa pobudzająco.

Już w październiku pojawiła się kolejna nowość. Tym razem od marki sygnowanej przez czterech youtuber'ów WK Dzik. Napój Dzik® Zero Caffeine Zero Kalorii to – jak czytamy na etykiecie – "gazowany napój o smaku winogrona". W jego składzie nie znajdziemy ani kofeiny, ani tauryny. Zamiast tego energetyka bez kofeiny od WK Dzik wzbogacono o m.in. o witaminy o ekstrakt z żeń-szenia.

Zakaz sprzedaży energetyków nieletnim obowiązuje zaledwie od kilku dni. Widać już jednak, że przygotowania do tej zmiany prowadzone są przez producentów od miesięcy. Nie powinno to szczególnie dziwić. Według danych CMR, rynek napojów energetycznych w Polsce rośnie, a zmiana legislacyjna może znacznie wpłynąć na kierunek zmian w obszarze tej kategorii.


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama