Kim jest właściciel Lidla?

Lidl to sieć sklepów znana niemal każdemu Polakowi, a także - Europejczykowi. Sklepy pod tym szyldem są obecne już w ponad 30 krajach, w tym także w Stanach Zjednoczonych. W samej tylko Polsce Lidl posiada ponad 850 sklepów i zatrudnia 25 tys. pracowników. Kluczowe pozostaje pytanie o to, kto stoi za tym sukcesem. Właściciel Lidla to postać owiana tajemnicą, której majątek opiewa na dziesiątki tysięcy miliardów. Sprawdzamy, kto jest właścicielem Lidla i co o nim wiemy.

Spis treści:

  1. Z jakiego kraju jest Lidl?
  2. Kto jest właścicielem Lidl-a?
  3. Dieter Schwarz – życiorys
  4. Jakie jeszcze sieci należą do Dietera Schwarza
  5. Majątek właściciela Lidl-a
  6. Podsumowanie

Z jakiego kraju jest Lidl?

Sklepy Lidl są obecnie w ponad 30 krajach, z czego zdecydowana większość znajduje się w Europie. Odpowiadając jednak na pytanie o to, z jakiego kraju jest Lidl, należy wskazać na Grupę, do której należy sieć sklepów.

Właścicielem Lidla jest Grupa Schwarz, która jest jednym z najważniejszych graczy na światowym rynku handlowym. Z przychodami na poziomie 153,754 mln dolarów, znalazła się ona na czwartej pozycji w zestawieniu Global Powers of Retailing 2023 stworzonym przez Deloitte. W zestawieniu Grupę Schwarz wyprzedziło trzech amerykańskich graczy: Walmart, Amazon oraz Costco Wholesale. 

Grupa Schwarz od początku swojego istnienia jest niemieckim biznesem – jej właścicielem był obywatel Niemiec i na terenie tego właśnie kraju posiada swoją siedzibę. Odpowiadając zatem na pytanie o to, z jakiego kraju jest Lidl należy wskazać na Niemcy.

Kto jest właścicielem Lidl-a?

Nazwa grupy Schwarz pochodzi od nazwiska jej założyciela – Josefa Schwarza. Jej historia sięga natomiast 1930 roku, kiedy to Josef Schwarz zdecydował się na zostanie partnerem Ludwiga Lidla (to od niego zapoczątkowano nazwę Lidl) w biznesie, który zajmował się hurtową sprzedażą owoców tropikalnych. Firma jeszcze 1939 rokiem została przekształcona w hurtownię artykułów spożywczych. Jej rozwój na kilka lat przerwała jednak wojna. 

Początkowo Josef Schwarz prowadził wspólnie z Ludwigiem Lidlem hurtownię (foto: Die Lidl-Story, youtube.com)

Pierwotny właściciel Lidla, Josef Schwarz, zmarł w 1977 roku do samego końca pełniąc rolę dyrektora w firmie. Kto jest właścicielem Lidla obecnie? Po śmierci Josefa biznes przejął jego syn, Dieter Schwarz, który pełnił funkcję prezesa Schwarz Group do 1999 roku.

Przechodząc na emeryturę Dieter Schwarz przekazał pałeczkę Klausowi Gehringowi. Po kolejnych 20 latach, w 2020 roku, zarządzanie firmą przejął z kolei Gerd Chrzanowski, który pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. 

Dieter Schwarz – życiorys

Dieter Schwarz urodził się w 1939 roku. W wieku 21 lat rozpoczął pracę w firmie ojca – wówczas zajmującej się hurtową sprzedażą artykułów spożywczych. Po śmierci ojca, Dieter Schwarz przejął pełną władzę nad firmą. Obecnie jest uważany za jednego z najbogatszych Niemców. 

Poza tym, że jest właścicielem Lidla i najbogatszym Niemcem, Dieter Schwarz jest jednocześnie bardzo tajemniczą osobą. Od niemal 20 lat biznesman nie dał się sfotografować. Niewiele jest także dostępnych informacji na temat jego życia prywatnego. Co wiemy o właścicielu Lidla?

Dieter Schwarz rozpoczynając działalność w firmie rodzinnej był zafascynowany sklepami dyskontowymi braci Albrecht (obecnie znanymi jako sieć sklepów ALDI). Swój pierwszy sklep detaliczny Dieter otworzył w 1968 roku. Jednak pierwszy sklep dyskontowy pod szyldem Lidl powstał pod jego przewodnictwem w 1973 roku. 

Pierwszy sklep pod szyldem Lidl został otwarty w 1973 roku (foto: Die Lidl-Story, youtube.com)

Dieter Schwarz przeszedł na emeryturę w 1999 roku, kiedy to przekazał zarządzanie swojemu sojusznikowi Klaudowi Gehrigowi. Nie oznacza to jednak, że odciął się od firmy. Fundacja Dietera Schwarza (Dieter-Schwarz-Stiftung) ma posiadać bowiem 99,9% kapitału firmy. Co więcej, według autorów filmu dokumentalnego "Die Lidl-Story", to Dieter w dalszym ciągu ma podejmować samodzielnie najważniejsze decyzje dotyczące firmy.

Jakie jeszcze sieci należą do Dietera Schwarza

Poza Lidlem, do Grupy Schwarz należy także sieć sklepów Kaufland. W ramach Grupy Schwarz funkcjonują poza nimi jeszcze trzy oddzielne oddziały.

Schwarz Produktion, które zajmuje się produkcją żywności oraz opakowań. Spółka ta wytwarza między innymi produkty spożywcze dla różnych marek własnych spółek działających w ramach Grupy. 

PreZero to z kolei działalność, w ramach której Grupa Schwarz realizuje usługi środowiskowe dla swoich spółek. PreZero uczestniczy w zarządzaniu odpadami i recyklikiem. Obecnie PreZero zatrudnia około 30 tys. pracowników. Schwarz Digits to najnowsza działalność Grupy Schwarz, w ramach której ta zamierza rozwijać dział IT i cyfrowy obszar firmy. 

Majątek właściciela Lidl-a

Właściciel Lidla, Dieter Schwarz, każdego roku znajduje się w rankingach najbogatszych Niemców, choć wysokość jego majątku jest imponująca również w skali europejskiej. W zestawieniu najbogatszych Europejczyków, które Forbes stworzył w czerwcu 2022 roku, Dieter Schwarz zajął czwartą pozycję.

Majątek właściciela Lidla oszacowano wtedy na 47 mld euro. Natomiast w opublikowanym w kwietniu 2022 roku zestawieniu najbogatszych Niemców, Dieter Scharz w wieku 83 lat został ogłoszony najbogatszym Niemcem.

Podsumowanie

Właściciel sieci sklepów Lidl to postać bardzo interesująca oraz tajemnicza. Miliarder, który od wielu lat nie pozwolił sobie zrobić zdjęcia ani nie udzielił publicznego wywiadu, w dalszym ciągu pozostaje w cieniu. Choć bezpośrednio nie zarządza już Grupą Schwarz, nadal ma podejmować kluczowe decyzje o firmie. W tym czasie sieć w dalszym ciągu się rozwija. Lidl jest już obecny w ponad 30 krajach. Liczba sklepów Lidl w Polsce przekracza już natomiast 850 placówek. 


foto: mat. redakcji wiadomoscispozywcze.pl/Die Lidl-Story, youtube.com

Reklama