Kim jest właściciel Biedronki?

Biedronka to licząca ponad 3,4 tys. sklepów sieć handlowa, która generuje roczne przychody przekraczające 17 mld euro przychodów. Choć szyld Biedronki jest znany wyłącznie w Polsce, to właścicielem sieci sklepów Biedronka nie jest obywatel tego kraju. Odpowiadając na pytanie o to, z jakiego kraju pochodzi sklep Biedronka, a także kto jest właścicielem Biedronki, należy spojrzeć w kierunku Portugalii, bo to właśnie tam rozpoczęła się cała historia firmy Jeronimo Martins. Kto zatem stoi za sukcesem Biedronki? Kto jest właścicielem Biedronki, a kto nim był na początku? Już odpowiadamy!

Spis treści:

  1. Jeronimo Martins
  2. Alexandre Soares dos Santos
  3. Do kogo należy Biedronka?
  4. Założyciel biedronki
  5. Przejęcie sieci Biedronka
  6. Czy zakup sieci od razu był strzałem w dziesiątkę?
  7. Jak inwestycje w Polsce wpłynęły na bogactwo Jeronimo Martins?
  8. Śmierć Alexandre Soares dos Santos
  9. Podsumowanie

Jeronimo Martins

Choć pierwszy sklep pod szyldem Biedronka powstał w 1995 roku, historia obecnego właściciela Biedronki, czyli spółki Jeronimo Martins, sięga zdecydowanie dalej. Firma ta została założona w 1792 roku przez Jeronimo Martins’a, który przyjechał do Lizbony z Galicji.

Jeronimo Martins początkowo otworzył mały sklep w Lizbonie, w którym sprzedawał importowane towary. Placówka prędko zyskała na popularności. W pewnym momencie Martins zaopatrywał w produkty nawet dom królewski czy ambasady.

Sklep Jeronima Martins'a (youtube.com/@JeronimoMartins)

W 1920 roku Jeronimo Martins zdecydował się na sprzedaż swojego biznesu. Nowymi właścicielami firmy stało się dwóch przedsiębiorców. Wśród nich znalazł się Francisco Manuel dos Santos, który przez kolejne pięć lat skupiał się na znacznej restrukturyzacji zakładu.

Następne lata, podczas których rodzina dos Santos inwestowała w biznes, zaowocowały powstaniem nowej fabryki (która niedługo po tym spłonęła) oraz współpracą z firmą Unilever.

W 1968 roku, po śmierci Francisco Manuela dos Santos, stery nad firmą przejął Alexandre Soares dos Santos. Obecnie w dalszym ciągu firma należy do rodziny Soares dos Santos.

Alexandre Soares dos Santos

Odpowiadając na pytanie o to, do kogo należy Biedronka nie możemy pominąć osoby Alexandre’a Soares dos Santos, który przez 45 lat stał na czele Grupy Jeronimo Martins. To właśnie pod jego przewodnictwem Grupa Jeronimo Martins weszła do nowoczesnego kanału dystrybucji – początkowo pod szyldem Pingo Doce w Portugalii. Alexandre Soares dos Santos zdecydował także o tym, by inwestować w Polsce. To właśnie w rezultacie tej decyzji kilka lat później pojawiła się sieć Biedronka.

Alexandre Soares dos Santos był przedsiębiorcą i jednym z najbardziej wpływowych osób z Portugalii. Urodził się 13 września 1934 roku w Lizbonie i zmarł 16 lipca 2019 roku w Cascais. Przez 45 lat rozwijał biznes, jakim jest znana dzisiaj każdemu Grupa Jeronimo Martins – właściciel Biedronki.

W trakcie swojej kariery Soares dos Santos zyskał reputację jako utalentowany lider i strateg biznesowy. Dzięki jego staraniom przedsiębiorstwo rozszerzyło swoją działalność na inne kraje, takie jak Polska, Kolumbia i Portugalia.

Do kogo należy Biedronka?

Znając historię firmy Jeronimo Martins, możemy spojrzeć na to, do kogo należy sieć sklepów Biedronka obecnie. Właścicielem sklepów Biedronka w Polsce jest obecnie spółka akcyjna Jeronimo Martins, która należy do Grupy Jeronimo Martins.

Większościowym udziałowcem, który odpowiada za 56% akcji, jest firma należąca do portugalskiej rodziny Soares dos Santos, Sociedade Francisco Manuel dos Santos. 

Kontrolę nad Grupą Jeronimo Martins, będącą właścicielem sklepów Biedronka, sprawuje obecnie syn Alexandre'a Soares'a dos Santos'a – Pedro Soares dos Santos.

Pedro Soares dos Santos (Biedronka)

Założyciel biedronki

Wiemy już kto jest właścicielem sklepów Biedronka. Warto zatem spojrzeć na to, w jaki sposób rodzina Soares dos Santos stała się właścicielem Biedronki w Polsce. Początki tej historiii sięgają lat 90. XX wieku, kiedy Grupa Jeronimo Martins poczyniła pierwsze inwestycje w kraju. 

Szukając możliwości ekspansji na polskim rynku, Jeronimo Martins początkowo zainwestowało w największą sieć hurtowni spożywczych w Polsce, której założycielem był znany polski przedsiębiorca – Mariusz Świtalski. Mowa o Eurocash, której nowym właścicielem Grupa stała się w 1995 roku. Później zdecydowano o sprzedaży tego biznesu.

Jednak to dopiero kolejna inwestycja poczyniona przez Grupę Jeronimo Martins w Polsce przeważyła o, już wtedy sporym, sukcesie firmy. W 1998 roku Jeronimo Martins stało się właścicielem sieci Biedronka.

Przejęcie sieci Biedronka

Pierwszym właścicielem i pomysłodawcą sieci dyskontów Biedronka był biznesman Mariusz Świtalski. To właśnie ten polski przedsiębiorca rozpoczął w 1995 roku rozwój szyldu, który następnie przejęła portugalska Grupa Jeronimo Martins.

Sklep Biedronka (youtube.com/@JeronimoMartins)

Grupa Jeronimo Martins jest zatem drugim właścicielem sieci Biedronka. Kupiła ona od Świtalskiego w 1997 roku w sumie 243 placówki zlokalizowane na terenie kraju. Następnie, w 2008 roku Biedronki przejęła kolejne 120 sklepów należących wówczas do sieci Plus, osiągając tym samym kamień milowy, jakim było osiągnięcie tysiąca sklepów w Polsce.

Czy zakup sieci od razu był strzałem w dziesiątkę?

Współczesna pozycja oraz liczba placówek pod marką Biedronka pokazują, jak rozwinął się należący obecnie do Jeronimo Martins dyskont. Od momentu przejęcia sieci przez nowego właściciela z Portugalii minęło już ponad 25 lat. W tym czasie liczba sklepów Biedronka przekroczyła 3500 placówek, a szyld z czerwonym owadem w kropki możemy spotkać praktycznie w każdej części kraju, obecnie zlokalizowane są już w ponad 1300 miejscowościach. (dane pochodzą ze strony: https://onas.biedronka.pl/)

Sklep Biedronka (youtube.com/@JeronimoMartins)

Ważnym momentem w historii Biedronki był rok 2012. To właśnie wtedy marka przeszła swoistą rewolucję wizualną. Znajoma dzisiaj biedronka będąca elementem identyfikacji sieci nie wyglądała zawsze tak samo. Początkowo budynki sklepów białe z czerwono-zielonymi pasami, a logo prezentowało biedronkę, ale było pozbawione napisu Biedronka. W 2012 roku firma zdecydowała o unowocześnieniu wizerunku – wtedy powstało też znane do dzisiaj logo.

Jak inwestycje w Polsce wpłynęły na bogactwo Jeronimo Martins?

Inwestycja poczyniona w Polsce w drugiej połowie lat 90. przez Jeronimo Martins okazało się strzałem w dziesiątkę. Choć Grupa jest także właścicielem obecnej w Portugalii sieci Pingo Doce, a także Recheio, Ara czy Hebe – to właśnie Biedronka jest obecnie najbardziej przychodowym biznesem Jeronimo Martins. W 2022 roku Biedronka odpowiadała za niemal 70% sprzedaży całej Grupy, generując ponad 17,5 mln euro przychodów.

Biedronka obecnie (mat. prasowe)

Tygodnik "Visao" pisze nawet o tym, że zostanie właścicielem Biedronki było przełomem dla rodziny Soares dos Santos, która obecnie uznawana jest za najbogatszą rodzinę w Portugalii.

Śmierć Alexandre Soares dos Santos

Alexandre Soares dos Santos będący twórcą sukcesu sieci sklepów Biedronka w Polsce zmarł w 2019 roku, o czym poinformowała rodzina przedsiębiorcy. Przez wiele lat chorował na raka trzustki.

Na stanowisku prezesa Jeronimo Martins zastąpił go w 2013 roku syn, Pedro Soares dos Santos, który pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego.

Podsumowanie

Robiąc zakupy w sklepach Biedronka nieczęsto zastanawiamy się nad tym, kto stoi za tym olbrzymim sukcesem. Znając historię tego szyldu oraz właściciela Biedronki możemy zauważyć, że stoją za nią znakomici przedsiębiorcy oraz wiele precyzyjnych decyzji.


Foto: Biedronka Polska, youtube.com

Reklama