Inflacja w listopadzie pozytywnie zaskoczyła ekonomistów? GUS podał wstępny odczyt

Inflacja w listopadzie pozytywnie zaskoczyła ekonomistów? GUS podał wstępny odczyt

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w listopadzie 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,5%" – podał w porannym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Jest to wynik niższy od zakładanego przez ekonomistów. 

Ekonomiści spodziewali się utrzymania poziomu wzrostu cen w listopadzie na tym samym poziomie, ile wynosiła inflacja w październiku 2023, a niektórzy – nawet delikatnego wzrostu. Konsensus rynkowy wynosił 6,6% rok do roku i 0,7% w porównaniu z poprzedzającym miesiącem

Rzeczywistość okazuje się być nieco lepsza. W piątek 15 grudnia 2023 GUS potwierdził wstępny odczyt inflacji w listopadzie. Według finalnych danych, inflacja w listopadzie wyniosła 6,5% rok do roku - a więc tyle samo, ile Urząd zapowiedział we wstępnym szacunku.

Inflacja w listopadzie 2023 w Polsce

Zgodnie z najnowszym odczytem GUS, listopad 2023 roku był już dziewiątym miesiącem z rzędu, w którym inflacja w Polsce odnotowała hamowanie. Tegoroczny szczyt wzrostu cen miał miejsce w lutym, kiedy inflacja wyniosła 18,4% rok do roku.

Inflacja w listopadzie 2023 wyniosła 6,5% w relacji rok do roku oraz 0,7% w relacji miesiąc do miesiąca – wynika ze wstępnego szacunku GUS. W tym czasie  wzrost cen w porównaniu do listopada ubiegłego roku obserwowany był w przypadku energii (7,9%) oraz żywności (7,2%). Paliwa zanotowały spadek cen o 5,7% w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %) 
Dane ostateczne z wyjątkiem informacji opracowanej według szybkiego szacunku w listopadzie 2023 r.
Źródło danych: GUS

Sytuacja zmienia się jednak, gdy spojrzymy na dane miesięczne. W porównaniu do października 2023, w listopadzie 2023 najwyższy wzrost cen zanotowało paliwo (+8,8%). Ceny żywności i napojów były wyższe o 0,8% niż miesiąc wcześniej, a ceny energii spadły nieznacznie o 0,1%.


foto: stockadobe(Goffkein)

Reklama