GUS pokazał dane o inflacji w październiku. Wiemy, co podrożało najbardziej

GUS pokazał dane o inflacji w&nbsppaździerniku. Wiemy, co podrożało najbardziej

Inflacja w październiku 2023 roku wyniosła w Polsce 6,6% w perspektywie rok do roku – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS. Ceny żywności były w tym czasie wyższe o 8%. Widać jednak również wzrosty cen w zestawieniu z wrześniem tego roku. 

Październik był ósmym z rzędu miesiącem, w którym inflacja w Polsce hamowała. W porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, ceny towarów i usług były wyższe o 6,6%. Dla porównania we wrześniu wskaźnik inflacji wynosił 8,2% rok do roku, a w sierpniu – 10,1% rok do roku. 

Inflacja w październiku 2023

Największy wzrost cen w stosunku do października minionego roku dotyczył usług (9,3%). Nieco mniejszy zanotowano w przypadku towarów (5,7%). 

W porównaniu do 2022 roku, największa różnica cen dotyczy restauracji i hoteli, za które płacimy średnio 11,1% więcej niż przed rokiem. W tym samym czasie żywność i napoje bezalkoholowe utrzymują ceny wyższe o 8% względem października 2022, z kolei napoje alkohole i papierosy są droższe o 10,1% rok do roku. 

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %) 
Źródło danych: GUS

Spośród wszystkich wyszczególnionych segmentów, w porównaniu do października 2022 staniał jedynie transport. Spadek cen w tym przypadku napędzany był przede wszystkim cenami paliwa, które były w październiku tańsze o 14,4% rok do roku. 

 

Ostateczne dane dotyczące inflacji w październiku były wyższe o 0,1 punktów procentowych względem szybkiego szacunku, który Urząd publikował na końcu miesiąca.

"Rewizja w górę dotyczyła cen żywności, które wzrosły o 0,5% m/m. Hamowanie inflacji dotyczyło w większym stopniu cen towarów, których wzrost spowolnił do 5,7% r/r z 7,6% r/r we wrzeniu, niż usług które drożały o 9,3% r/r (wobec 9,7% r/r przed miesiącem)" – komentują analitycy z Banku PKO. 

 

Wyższa okazała się również miesięczna dynamika cen. Według wstępnego szacunku GUS ten miał wynosić w październiku 0,2% w porównaniu do września. Końcowe dane ujawniły jednak wzrost cen na poziomie 0,3% w zestawieniu miesiąc do miesiąca.

Ceny żywności 2023

Według danych GUS, ceny żywności i napojów w październiku były w Polsce w dalszym ciągu wyższe niż przed rokiem. W przypadku żywności wzrost wyniósł 7,6% rok do roku, a napojów bezalkoholowych – 12,7% rok do roku. 

Wśród analizowanych kategorii spożywczych, najwyższe ceny w stosunku do minionego roku utrzymują:

  • jaja (+9,7% w porównaniu do października 2022)
  • mięso wieprzowe (+9,5%)
  • warzywa (+9,3%)
  • makarony i produkty makaronowe (+8,8%)
  • pieczywo (+8,7%).

W przypadku napojów bezalkoholowych dwucyfrowy wzrost cen dotyczy każdej z wyszczególnionych kategorii. Największy wzrost w porównaniu do października 2022 dotknął herbaty (+17,3%). Dane GUS pokazują również znaczne wzrosty w przypadku dynamiki cen soków owocowych i warzywnych (+14,6%) oraz kakao i czekolady w proszku (+13,8%).

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

foto: stockadobe(lado2016)

Reklama