Inflacja w Polsce w listopadzie. Wzrost cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu

Inflacja w Polsce w listopadzie. Wzrost cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu

Inflacja w Polsce hamuje kolejny miesiąc z rzędu. Zgodnie z danymi opublikowanymi w piątek przez GUS, w listopadzie wzrost cen towarów i usług wyniósł 6,6% w perspektywie rok do roku. Finalne dane okazały się tym samym wyższe od wstępnego szacunku Urzędu.

Przypomnijmy, że we wstępnym szacunku GUS zapowiadał listopadową inflację na poziomie 6,5% rok do roku, zaskakując tym samym ekonomistów, których konsensus przewidywał 6,6% wzrost cen w perspektywie rocznej. 

Inflacja w Polsce - grudzień 2023

Opublikowany w piątek finalny odczyt potwierdził zatem prognozy ekonomistów. Inflacja w listopadzie wyniosła 6,6% w perspektywie rok do roku. Tym samym listopad okazał się być dziewiątym miesiącem, w którym wzrost cen hamował. Za usługi płaciliśmy w tym czasie o 8,6% więcej niż w listopadzie 2022, a za towary - o 5,9% więcej. 

Źródło danych: GUS

W relacji miesiąc do miesiąca, a więc w porównaniu do października 2023, ceny w grudniu wzrosły o 0,7%. Wzrost ten napędząły przede wszystkim ceny towarów. Te podskoczyły na przestrzeni miesiąca o 1,0%, wobec 0,1% w przypadku cen usług

Finalny odczyt GUS ukazał, które kategorie drożeją najbardziej. W perspektywie rocznej największy wzrost cen utrzymują dwa segmenty: edukacja ze wzrostem na poziomie 10,4% oraz restauracje i hotele ze wzrostem wynoszącym 10,3%. W tym czasie ceny żywności i napojów były wyższe o 7,3% względem listopada ubiegłego roku.

Jedyną kategorią towarów, których ceny spadły w porównaniu do listopada 2022 są paliwa. GUS zanotował w ich przypadku spadek na poziomie 2,2% rok do roku.

Inflacja w listopadzie - komentarze ekspertów

Ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przyznają, że listopad był miesiącem, w którym inflacja była "stabilna". Dodają przy tym, że większe wahanie zaobserwowano w przypadku inflacji bazowej. Ta miała spaść z poziomu 8,0% do 7,6%. "To efekt niższego tempa wzrostu cen odzieży, utrzymania mieszkania czy opieki zdrowotnej. Równocześnie wciąż dynamicznie rosną ceny usług – w listopadzie były o 8,6% większe niż rok temu" - wyjaśniają.

Ekspeci z Pekao komentując najnowszy odczyt GUS zwracają uwagę na to, że listopad był już drugim miesiącem z rzędu, w którym GUS zrewidował wstępny szacunek w górę

Jaka będzie inflacja w grudniu? Prognozy ekonomistów

Listopadowy odczyt GUS potwierdził tendencję, którą obserwujemy od kilku miesięcy. Inflacja rzeczywiście hamuje, choć jest w dalszym ciągu daleka od celu inflacyjnego ustalonego przez NBP. Co przyniesie przyszłość?

Ekonomiści zgadzają się co do tego, że inflacja w grudniu wzrośnie. "Grudzień przyniesie wzrost inflacji do ok. 7%. Będzie to jednak głównie związane z cenami energii" - mówią eksperci PIE. Podobnego zdania są eksperci z ING. Przyznają oni, że inflacja w grudniu wzrośnie, jednak na początku 2024 roku będziemy obserwować kontynuację dezinflacji. 

 


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama