Ciąg dalszy sporu o handel w Wigilię: Polska 2050 złożyła własny projekt ustawy

Ciąg dalszy sporu o handel w Wigilię: Polska 2050 złożyła własny projekt ustawy

Mniej niż miesiąc dzieli nas od świąt, a pracownicy handlu w dalszym ciągu nie zobaczyli grafików, ponieważ ich pracodawcy nie wiedzą, czy tego dnia otworzą sklepy. Szymon Hołownia zapowiedział szybkie wprowadzenie legislacji dotyczącej grudniowych niedziel handlowych. Wcześniej przez pół roku zwlekali z tym dotychczasowi rządzący.

Posłanki i posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi złożyli do Sejmu nowy projekt ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedziele i święta. Zaledwie kilka dni temu propozycję w tej sprawie złożył także rząd PiS. Choć sprawa jest ta sama, strony proponują różne rozwiązania. Szymon Hołownia zapewnił, że projekt zostanie wprowadzony jak najszybciej. Zwrócił przy tym uwagę na wolne działania rządu PiS. 

Niedziela handlowa w Wigilię. Co proponuje PiS?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w grudniu 2023 roku są dwie niedziele handlowe. Pierwsza wypada 17 grudnia, a druga – 24 grudnia. Rząd już w połowie roku wskazywał na potrzebę zmian w tym obszarze. Podczas czerwcowego wystąpienia minister Buda mówił, że przepisy muszą ulec zmianie, a Wigilia ma być dniem wolnym od handlu. Jednak projekt ustawy o zakazie handlu ujrzał światło dzienne dopiero po sześciu miesiącach

Projekt ustawy o zakazie handlu w Wigilię złożony przez rząd PiS zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu handlu 24 grudnia 2023 oraz wprowadzenie dodatkowej "połowy" niedzieli handlowej w grudniu. Ta miałaby wypadać 10 grudnia 2023. Sklepy tego dnia mogłyby być otwarte do godziny 14:00.

Hołownia odpowiada. Polska 2050 ma własną propozycję

Sejm nie ma dużo czasu na wprowadzenie zmian. Dodatkowa niedziela handlowa miałaby wypadać już za dwa tygodnie. W obliczu braku decyzji handel w dalszym ciągu działa z zawieszonymi grafikami dla pracowników. Do sprawy tej odniósł się podczas konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. 

Dlaczego oni nie wpadli na to wcześniej? Wszyscy wiemy od jakiegoś czasu, kiedy wypada Boże Narodzenie. Boże Narodzenie wypada 25 grudnia, Wigilia 24., nie było też tajemnicą jak układają się na niedzielę handlowe. Można to było zrobić wcześniej.

Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej

Jak zaznaczył Hołownia, rządowi nie starczyło czasu na zajęcie się sprawami ważnymi dla Polaków. "Spróbujemy naprawić ten błąd" - powiedział.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Polska 2050 - Trzecia Droga złożyła do Sejmu własną propozycję dotyczącą grudniowych niedziel handlowych. Projekt zakłada wprowadzenie zakazu handlu w każdą niedzielę, która wypada 24 grudnia. Co ważne zaproponowano w nim, że w takiej sytuacji zakaz handlu nie będzie obowiązywał w "dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą 24 grudnia". 

Oznacza to zatem, że w grudniu 2023 roku niedziele handlowe wypadałyby 10 oraz 17 grudnia. Zgodnie z propozycją Polski 2050 - Trzeciej Drogi, sklepy mogłoby być wtedy otwarte na takich samych zasadach, jak podczas każdej niedzieli handlowej.


foto: mat. redakcji (wiadomoscispozywcze.pl)

Reklama