RANKING PIW: Które gatunki piwa najchętniej piją Polacy?

RANKING PIW: Które gatunki piwa najchętniej piją Polacy?

Niezależna agencja badawcza przeprowadziła badanie wśród tysiąca pełnoletnich konsumentów piwa z całej Polski. Sprawdzili w nim, jakie gusta oraz opinie dotyczące złocistego trunku z pianką mają Polacy. Wyniki są zaskakujące. Okazało się, że cena nie jest kluczowym czynnikiem dla konsumentów, a najchętniej wybieranym piwem nie jest wcale jasny lager. Co zatem piją Polacy i dlaczego?

Konsumpcja piwa: Co decyduje o wyborze?

Badanie, które zostało zrealizowane w listopadzie 2023 roku na zlecenie Browaru Grodzisk, pokazało, że kluczowym czynnikiem decydującym o zakupie danego piwa jest smak, na który wskazało aż 92% badanych. W deklaracjach konsumentów piwa ujawnił się także prawdziwy patriotyzm – ponad połowa z nich wymieniła kraj pochodzenia jako czynnik o dużym znaczeniu przy zakupie piwa (56%).

Niemal tyle samo, bo 58%, wskazało na markę. Co ciekawe, prawie równie mocno liczy się dla nich design butelki i etykiety (56%) oraz unikalny dodatek (50%).

Ranking piw 2023: Ulubione gatunki piwa Polaków

Badanych konsumentów piwa spytano również o ulubione piwo. Ranking piw otworzyły smakowe/owocowe (36%). Jasny lager, który mógłby wydawać się liderem, zajął drugie miejsce w zestawieniu (35%). Pewnie nikogo nie zaskoczy, że w pierwszym gustują częściej kobiety, a w drugim mężczyźni. Co jednak ciekawe, takich dysproporcji nie ma już przy trzecim najchętniej wybieranym piwie, czyli pszenicznym (29% wskazań). Sięga po nie praktycznie taka sama liczba pań, co panów.

Pełny ranking piw wraz z odsetkiem wskazań kształtuje się następująco:

  1. Piwo smakowe/owoce (35,5%)
  2. Jasny lager (34,7%)
  3. Piwo pszeniczne (28,6%)
  4. Piwo Pils (26,7%)
  5. Piwo bezalkoholowe (26,3%)
  6. Piwo miodowe (21,3%)
  7. Piwo Porter (13,0%)
  8. Ciemny lager (12,6%)
  9. Piwo IPA (8,9%)
  10. Piwo grodziskie (4,4%).

Ponad 5% badanych nie potrafiło wskazać ulubionego gatunku piwa.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z DANYMI RYNKOWYMI I ANALIZAMI

SPRAWDŹ NOWE RAPORTY

Nieuniknionym trendem, który jest obserwowany na rynku piwowarskim już od pewnego czasu jest rosnąca popularność piw bezalkoholowych. Potwierdzenie tej tendencji widoczne jest w wysokiej pozycji tego rodzaju piwa w rankingu piw stworzonym przez SW Research. Co ciekawe, wśród badanych, który wskazali na ten gatunek znacznie przeważały kobiety (69%) wobec mężczyzn (31%). 

Dowiedz się więcej o tym, kto pije piwa 0,0% najczęściej.


foto: stockadobe(Hihitetlin)

Reklama