Niedziele niehandlowe: Rząd myśli nad zmianą ustawy. Będzie dodatkowy dzień handlowy?

Niedziele niehandlowe: Rząd myśli nad zmianą ustawy. Będzie dodatkowy dzień handlowy?

Rząd zastanawia się nad zmianą ustawy dotyczącej niedziel niehandlowych – zdradził podczas czwartkowego wystąpienia minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda. Dyskusję wywołał fakt, że jedna z tegorocznych niedziel handlowych wypada 24 grudnia 2023 roku, a więc w dniu Wigilii Bożego Narodzenia.

Niedziela niehandlowa w Wigilię 2023

Podczas swojego wystąpienia na Kongresie Nowoczesnej Dystrybucji 2023, minister Buda podkreślił, że to jednoznaczne, że przepisy muszą ulec zmianie, a Wigilia musi być dniem wolnym od handlu

Warto zauważyć, że obecnie przepisy dokładnie określają, czy sklepy mogą być otwarte w Wigilię 24 grudnia. Zgodnie z nimi, placówki handlowe mogą być czynne wyłącznie do godziny 14:00. Po tej porze, wykonywanie pracy w handlu jest zakazane. Istnieją oczywiście wyłączenia spod tego zakazu i niektóre sklepy mogą być otwarte zgodnie z prawem.

Handel w niedziele 2023

Niedziela handlowa, która wypada w 2023 roku w Wigilię jest jednym z siedmiu dni handlowych, które określa ustawa. Poza niedzielą handlową 24 grudnia, w 2023 roku zakupy można będzie jeszcze zrobić w niedzielę 25 czerwca, 27 sierpnia oraz 17 grudnia.

Kwestia wigilijnej niedzieli handlowej jest niekorzystna nie tylko dla rządu, który uważa, że dzień ten powinien być wolny od pracy, ale także właścicieli sklepów – którzy zostają pozbawieni połowy dnia (po godzinie 14:00), w którym zgodnie z ustawą powinni mieć możliwość otwarcie sklepu

Niedziela niezgody?

Jak mówił w trakcie wystąpienia Buda, w rządzie toczą się obecnie dyskusje o tym, jak rozstrzygnąć kwestię feralnej niedzieli handlowej, która wypada w Wigilię. Jak dodał, rozmowy na ten temat odbywają się także z przedstawicielami branży, w tym prezeską Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Renatą Juszkiewicz.

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na prowadzenie działalności handlowej w Wigilię 24 grudnia jedynie do godziny 14:00. Jednak minister Waldemar Buda ujawnił, że rząd rozważa wprowadzenie zakazu handlu w Wigilię. Pytanie, które się pojawia, dotyczy ewentualnej rekompensaty dla sprzedawców w postaci pełnej niedzieli handlowej w innym terminie.

Czekamy na ostateczne decyzje dotyczące handlowej niedzieli w Wigilię Bożego Narodzenia, które zostaną podjęte w najbliższym czasie.


Foto: Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii (gov.pl)

Reklama