Produkcja wina w UE: Trzech gigantów odpowiada za ponad 80% rynku

Produkcja wina w UE: Trzech gigantów odpowiada za ponad 80% rynku

Podczas 2022 roku w Unii Europejskiej sprzedano ponad 16 mld litrów wina. Nieco mniej niż połowa tego wolumenu została wyeksportowana, z czego około 3,2 mld litrów trafiło na rynki poza UE.

Produkcja wina w UE w 2022 roku

Produkcja sprzedana wina w Unii Europejskiej wyniosła w 2022 roku 16,1 mld litrów – wskazują najnowsze dane Eurostatu. Za 83% odpowiadało trzech największych producentów. Włosi i Hiszpanie wyprodukowali w tym czasie po 5 mld litrów wina odpowiadając tym samym za 62% całkowitej produkcji sprzedanej w UE. Podium zamknęli Francuzi, których produkcja wina wyniosła w 2022 roku 3,4 mld litrów.

Oznacza to, że trzech największych producentów wina odpowiada łącznie za 13,3 mld ton wina wyprodukowanego na terenie UE. Wśród pozostałych krajów, których produkcja przekroczyła 1% ogółu znalazły się Niemcy z wynikiem na poziomie 4%, Portugalia (2%) oraz Węgry (2%).

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z DANYMI RYNKOWYMI I ANALIZAMI

SPRAWDŹ NOWE RAPORTY

Wiele jednak może się zmienić. Według szacunków organizacji rolniczej Copa i Cogeca, w 2023 roku Włochy oraz Hiszpania odnotowały znaczny spadek zbiorów winogron. Zgodnie z prognozą, pozycja lidera rynku wina w UE na koniec 2023 roku nie będzie już należeć do Włochów

Niemal połowa wina produkowanego w UE trafia na eksport

Ponad 44% wyprodukowanego w UE wina zostało sprzedane na eksport. Ponad połowa z tego wolumenu trafiła do innych krajów członkowskich, natomiast 44% zostało wyeksportowane do krajów spoza UE.

Wśród głównych odbiorców w tej grupie na pierwszym miejscu znalazła się Wielka Brytania, która odpowiadała za 23% eksportu poza UE. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Stany Zjednoczone z wynikiem 0,7 mld litrów (22%), Rosja (0,3 mld litrów, 9%) oraz Kanada (0,2 mld litrów, 6%).

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Włochy wyeksportowały w tym czasie 2,2 mld litrów plasując się tym samym na pozycji największego eksportera wina w UE. Na kolejnych miejscach znalazła się Hiszpania (2,1 mld litrów, 29%) i Francja (1,4 mld litrów, 19%).


foto: unsplash

Reklama