Zmienia się rozkład sił na europejskim rynku winiarskim. Włochy tracą pozycję lidera

Zmienia się rozkład sił na europejskim rynku winiarskim. Włochy tracą pozycję lidera

Według prognoz na 2023 roku, zbiory winogron w krajach będących głównymi europejskimi producentami będą niższe niż w 2022 roku – wynika z danych przekazanych podczas piątkowej konferencji europejskiej organizacji rolników Copa i Cogeca. Tegoroczne zestawienie czołówki odzwierciedla wahania w produkcji poszczególnych krajów.

Zgodnie z przewidywaniami za cały 2023 rok, niemal 12% spadek zbiorów winogorm ma dotyczyć Włoszech, o ponad 14,4% spaść miały natomiast plony w Hiszpanii, a o 2,1% w Niemczech. W okresie tym odnotowano jednak wzrost we Francji (1,4%) i w Portugalii (+8,0%).

Zbiory winogron w Europie

Plony w 2023 roku nieznacznie spadły w stosunku do 2022 roku – zebrano trochę ponad 150 mln hl, co stanowi spadek o 5,5% w porównaniu do pięcioletniej średniej

Luca Rigotti, przewodniczący grupy roboczej „Wino” Copa i Cogeca, zaznaczył podczas konferencji, że sektor od lat zmaga się z poważnymi wyzwaniami. Wśród nich wymienia pandemię, zjawiska kliamtyczne oraz gwałtowne wzrosty kosztów produkcji,  a także stóp procentowych. "Niemniej jednak europejscy plantatorzy nadal osiągają wyniki i wykazują się odpornością" – zaznaczył.

"Ze względu na skutki zmian klimatu, a konkretnie suchą zimę, burze gradowe, a także deszczową wiosnę również w innych europejskich krajach produkujących wino odnotowano spadek w stosunku do wyników z 2022 roku: w Austrii (-6%), Grecji (-23%), Chorwacji (-31%) i Słowacji (-20%)" – podaje Copa i Cogeca.

Największy producent wina ze wzrostem

W 2023 roku Francja została największym europejskim producentem wina z wynikiem na poziomie 45 mln hl, co oznacza wzrost produkcji o 1,47% w stosunku do ubiegłego roku. Kraj ten borykał się jednak z atakami mączniaka i suszą, przede wszystkim na południu. Udało mu się jednak utrzymać na powierzchni, dzięki wdrożeniu środków kryzysowych, jak dopłaty do destylacji czy zielone zbiory.

W Portugalii odnotowano wzrost produkcji o 8,6% – wyniosła ona prawie 10 mln hl – co było związane z wprowadzeniem środków destylacji. Wzrost ten wynika jednak głównie ze znacznego spadku odnotowanego w 2022 roku (-8%), co wyrównało całkowitą ilość produkcji.

Włochy straciły pozycję lidera

Po raz pierwszy od siedmiu lat Włochy utraciły swoją pozycję lidera – szacuje się, że produkcja wyniesie 43,9 mln hl. co oznacza spadek o 11,92% w stosunku do zeszłego roku. Silne opady, które wywołały powodzie w Emilii-Romanii, a także poważne ataki mączniaka, zwłaszcza w centrum i na południu kraju wyjaśniają ten drastyczny spadek.

Hiszpania, z szacowaną produkcją na poziomie 30,8 mln hl, utrzymała się na trzecim miejscu rankingu europejskich producentów, mimo spadku produkcji o 14,42% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Niesprzyjające warunki pogodowe - tj. sucha jesień, zima i wiosna, a także silne opady pod koniec wiosny, fale upałów latem oraz grad - sprawiły, że hiszpańskie winnice bardzo ucierpiały pod względem produkcji. Ze względu na niską wilgotność winorośle były jednak raczej zdrowe i obrodziły w dobrej jakości winogrona.

W Niemczech szacuje się, że produkcja wyniesie 8,86 mln hl, co oznacza spadek produkcji wina o 2,1% ze względu na inflację i wysokie koszty produkcji w całym łańcuchu dostaw. Z drugiej strony nie odnotowano spadku wywołanego warunkami meteorologicznymi, które były raczej stabilne.

Źródło: Copa i Cogeca

foto: stockadobe(markborbely)

Reklama