Jest decyzja wierzycieli MPWiW. Co dalej z alkoholowym biznesem Palikota?

Jest decyzja wierzycieli MPWiW. Co dalej z alkoholowym biznesem Palikota?

Wierzyciele Manufaktury Piwa Wódki i Wina zaakceptowali propozycję układu, którą we wrześniu br. złożył w sądzie zarząd firmy. Zgodnie z komunikatem spółki, na który powołuje się bankier.pl, to mniejszość wierzycieli, ale z większą siłą głosów wpłynęła na decyzję dotyczącą układu restrukturyzacyjnego. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku spółki Tenczynek Dystrybucja.

Wierzyciele zdecydowali?

O losie Manufaktury Piwa Wódki i Wina (MPWiW) zdecydowała niespełna 1/4 wierzycieli spośród 1818 osób. O ich wpływie na ostateczny wynik głosowania przeważyła wysokość roszczeń, które wnosili. Jak podaje bankier.pl, "za układem w Manufakturze opowiedziało się 425 wierzycieli dysponujących kwotą roszczeń na prawie 117 mln złotych. Przeciwko było 21 osób, które zainwestowały w nią ok. 4 mln zł". 

Na tym jednak nie kończy się historia MPWiW. O ostatecznym wyniku zdecyduje bowiem sąd. "To będzie jeszcze wymagało zatwierdzenie przez sąd, ale wierze, że przy takim poparciu i ogromnej różnicy na rzecz porozumienia, sąd podtrzyma decyzję wierzycieli" - powiedział Janusz Palikot dodając przy tym, że "to może trochę potrwać".

Tenczynek Dystrybucji bez zgody

Tymczasem firma Tenczynek Dystrybucja nie zdołała osiągnąć zgody na układ. Niepowodzenie spółki wynikało z braku osiągnięcia wymaganego wskaźnika kwotowego. Jak podaje bankier.pl, ostatecznie 59% głosujących z wierzytelnościami wynoszącymi 15,2 mln zł było za układem, podczas gdy 41% z kwotą 11,9 mln z zagłosowało przeciwko. W wyniku nieosiągnięcia wskaźnika kwotowego, układ formalnie nie uzyskał poparcia.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

"Jestem pewien, że teraz, mimo tego pierwszego niefortunnego etapu, uda się doprowadzić do porozumienia na nowych warunkach i jeszcze ten układ, z kilkumiesięcznym opóźnieniem, zacznie funkcjonować" - skomentował Palikot.

Co dalej z MPWiW?

Pierwszy plan spłaty wierzycieli spółek Palikota wpłynął do sądu 26 września br. Podzielono w nim wierzycieli na grupy, a także zaproponowano harmonogram, w jakim miałyby następować spłaty. W wyniku pozytywnego głosowania w przypadku spółki MPWiW, zostaje wprowadzony plan restrukturyzacyjny. Ten ma obejmować m.in. wydzierżawienie części przedsiębiorstwa Browar Tenczynek "Kraftowym Alkoholom" Marka Maślanki. To działanie ma na celu zapewnienie zwrotu do 100% zainwestowanego kapitału i spłatę wszelkich zobowiązań wobec klientów i pracowników.

W komunikacie, na który powołuje się bankier.pl, podano również, że dwie amerykańskie firmy zadeklarowały potencjalną dokapitalizację spółki na 50 mln złotych, choć informacje te nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone.


foto: facebook.com(@sklepBT)

Reklama