Palikot pokazał plan spłaty wierzycieli. Alternatywa to upadłość spółki

Palikot pokazał plan spłaty wierzycieli. Alternatywa to upadłość spółki

We wtorek 26 września br. do Sądu wpłynął złożony przez zarząd Manufaktury Piwa Wódki i Wina w ramach postępowania układowego program. Zgodnie z nim, spółka Palikota zamierza spłacić 100% wierzytelności. 

Sprawa związana z problemami Manufaktury Piwa, Wódki i Wina toczy się już od kilku miesięcy. Jak skomentował jej prezes, Janusz Palikot, właśnie znajdujemy się "w momencie, który określi przyszłość Manufaktury Piwa Wódki i Wina". Plan spłaty zakłada podzielenie wierzycieli na pięć grup. W zależności od grupy, różnie przebiegać się forma spłaty.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Palikot pokazał plan spłaty wierzycieli 

Pierwsza grupa wierzycieli ma obejmować instytucje państwowe jak ZUS czy US. Druga grupa obejmuje natomiast małych wierzycieli do 25 900 zł. Długi wobec tych dwóch grup mają być spłacone w 100% gotówką w ciągu pięciu lat.

W skład grupy trzeciej i czwartej wchodzić mieliby "więksi wierzyciele". Otrzymają oni zwrot 30% wierzytelności w gotówce. Pozostała część zostanie zamieniona na kapitał Spółki. Spłata całości wierzytelności wobec tych Wierzycieli nastąpi w przypadku sprzedaży Spółki lub akcji nowemu właścicielowi czy odkupu przez obecnych.

Ostatnia grupa to wierzyciele powiązani ze spółką MPWiW, w skład których wchodzi m.in. Janusz Palikot. W tym przypadku w ramach planu zaproponowano zamianę całości wierzytelności na kapitał spółki.

Odbudowa lub upadłość?

Przedstawiony przez spółkę plan został złożony do sądu. Zanim jednak ten przystąpi do zatwierdzenia jego realizacji, potrzebna jest zgoda wierzycieli. Ewentualne odrzucenie planu w głosowaniu wierzycieli oznaczać będzie konieczność uruchomienia procedury upadłościowej, skutkującej utratą dużej wartości posiadanych przez Spółkę aktywów – czytamy w komunikacie.

Palikot wyraził wiarę w to, że "uda się uzyskać poparcie dla propozycji przygotowanej przez Zarząd". Alternatywą dla tego scenariusza pozostaje jedynie upadłość, która wiązałaby się z wyprzedażą aktywów należących do spółki. "To właśnie wniosek o upadłość złożony przez jednego z dużych udziałowców MPWiW legł u podstaw uruchomienia postępowania układowego przez Zarząd, w celu ochrony wartości aktywów. Dzięki układowi istnieje realna szansa na spłatę zobowiązań wobec Wierzycieli i utrzymanie Spółki na rynku" – czytamy dalej. 


foto: mat. prasowe