Klasyfikacja olejków eterycznych i substancji naturalnych. Jest decyzja PE

Klasyfikacja olejków eterycznych i substancji naturalnych. Jest decyzja PE

Podczas październikowej sesji plenarnej w Strasbourgu Parlament Europejski podjął kluczową decyzję, która zdaniem europejskiej organizacji rolników Copa-Cogeca ma przynieść znaczną ulgę producentom olejków eterycznych w Unii Europejskiej i być dobrym sygnałem dla całego sektora.

Klasyfikacja olejków eterycznych i substancji naturalnych

Mowa o sesji plenarnej, która odbyła się w środę 4 października br., w trakcie której przyjęto sprawozdanie w związku z wnioskiem dotyczącym przeglądu rozporządzenia w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (CLP). Nowe przepisy uwzględniają specyficzne postanowienia dotyczące olejków eterycznych i innych naturalnych produktów w zakresie klasyfikacji.

"Odpowiednia klasyfikacja olejków eterycznych i substancji naturalnych w ramach zasad klasyfikacji CLP ma kluczowe znaczenie, jeśli nie chcemy, by producenci rolni zostali zmuszeniu do zarzucenia upraw służących do produkcji olejków eterycznych. Parlament Europejski będzie teraz mógł wynegocjować tekst, w którym olejki eteryczne nie będą traktowane tak samo jak substancje petrochemiczne w klasyfikacji substancji potencjalnie niebezpiecznych" – pisze w oświadczeniu Copa-Cogeca.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Copa-Cegeca ocenia pozytywnie stanowisko PE

Dokument przyjęty w Komisji ds. Środowiska wynika z wcześniejszego porozumienia, którego celem jest dostosowanie przepisów dotyczących olejków eterycznych i innych naturalnych ekstraktów, zgodnie z art. 5 ust. 3. (a) CLP.

Zdaniem organizacji, poprawka broniąca obecnego podejścia do klasyfikacji substancji zawierających więcej niż jeden składnik, przyniesie korzyści tysiącom rolników i pracowników sezonowych, głównie w krajach, w których produkuje się olejki eteryczne, takich jak Bułgaria, Hiszpania, Francja czy Włochy.

Copa-Cegeca ocenia wyjaśnienia Parlamentu Europejskiego jako "godne pochwały". Organizacja zaznacza przy tym, że teraz trzeba będzie wziąć je pod uwagę przy okazji negocjacji trójstronnych.


foto: stockadobe(african studio)
źródło: Copa-Cogeca (oprac.)

Reklama