Produkcja wina w UE nie osiągnie 5-letniej średniej. Winiarze mierzyli się z upałami i kosztami

Produkcja wina w UE nie osiągnie 5-letniej średniej. Winiarze mierzyli się z upałami i kosztami

Produkcja wina w Unii Europejskiej nie osiągnie średniej z pięciu lat (2017-2021), ale pozostanie relatywne stabilna – podaje europejska organizacja rolników COPA-COGECA. Zbiory 2022/23 naznaczone są ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Niezachwiana produkcja wina?

Trzech głównych producentów wina, czyli Włochy, Franca i Hiszpania, według szacunków organizacji wyprodukują 130,2 mln hektolitrów tego trunku. Oznacza to, że w tym przypadku odnotujemy przekraczający 1% wzrost w porównaniu z latami 2021/22. Nadal jednak, jak podaje COPA-COGECA, jest to wynik niższy od średniej pięcioletniej, która wyniosła 132,9 mln hektolitrów.

W przypadku pozostałych krajów produkujących wino, w większości notuje się spadek plonów. Głównym problemem są susze i skrajnie wysokie temperatury, które w całej Europie prowadzą do przyspieszenia zbiorów i mniejszych plonów. "Pozytywne jest to, że winogrona są w bardzo dobrym stanie fitosanitarnym, zapowiadając wina doskonałej jakości" – dodaje organizacja.

Pozapogodowe problemy winiarzy

Luca Rigotti, przewodnicząca działu win w COPA-COGECA, zwraca uwagę, że zbiory w 2022 roku zostały, dzięki wysiłkom winiarzy w dużej mierze "zaoszczędzone". Wzrost kosztów transportu, ale także szkła, tektury czy energii dodatkowo zaostrzył i tak już wysokie koszty produkcji. "To jeszcze bardziej obniża marże producentów" – zaznacza Luca Rigotti.

Według prognoz organizacji, produkcja wina we Francji wzrośnie o 16,2% w stosunku do 2021 roku. W przypadku Włoch oczekuje się stabilnej produkcji, mimo niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, czyli susz i wysokich temperatur. Nieco inną sytuację COPA-COGECA prognozuje dla Hiszpanii, której produkcja zmaleje o 10,5%, głównie z powodu upalnych temperatur i susz. Natomiast w przypadku Portugalii spadek wyniesie 9% – przede wszystkim z powodu niedoborów wody i wysokich temperatur zakłacących dojrzewanie winogron.


Foto: StockAdobe/Viacheslav Yakobchuk

Reklama