Czekaliśmy na to ponad półtora roku: Inflacja znowu jednocyfrowa [GUS]

Czekaliśmy na to ponad półtora roku: Inflacja znowu jednocyfrowa [GUS]

Inflacja we wrześniu 2023 roku wyniosła 8,2% w perspektywie rok do roku – wskazuje wstępny szacunek inflacji, który Główny Urząd Statystyczny opublikował w piątek 29 września. Oznacza to, że po ponad półtora roku poziom wzrostu cen w Polsce wrócił do jednocyfrowej wartości.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Inflacja we wrześniu 2023 w Polsce – dane GUS

Choć ceny towarów i usług są w dalszym ciągu wyższe niż rok wcześniej, to w porównaniu do poprzedniego miesiąca, czyli sierpnia 2023, obniżyły się one o 0,4%. Wrzesień był miesiącem, w którym spadki cen w relacji miesięcznej dotyczyły wszystkich analizowanych przez GUS segmentów.

W porównaniu do sierpnia 2023, we wrześniu br. ceny żywności odnotowały najmniejszy spadek, który wyniósł 0,4%. W tym samym czasie ceny nośników energii obniżyły się o 0,8%. Rekordzistą (zarówno w relacji miesięcznej, jak i rocznej) pozostają jednak ceny paliwa. Te w porównaniu do poprzedniego miesiąca były niższe o 3,1%. 

Większym zaskoczeniem okazują się jednak zmiany cen w relacji rocznej. O ile za żywność i nośniki energii w dalszym ciągu płacimy dużo więcej niż w analogicznym miesiącu 2022 roku (kolejno o 10,3% i 9,9% więcej), to znaczne spadki ceny notują paliwa. W porównaniu do września minionego roku, ceny paliw są obecnie tańsze aż o 7%

Inflacja w Polsce

Wrzesień był już piątym miesiącem, w którym ceny towarów i usług nie rosną w porównaniu do poprzedzającego miesiąca. Zdaniem analityków z Banku Pekao na najnowszy jednocyfrowy odczyt przełożyły się zarówno spadki cen żywności, jak i nośników energii i paliw

Ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) dodają przy tym, że we wrześniu malała również inflacja bazowa. "Szacujemy, że we wrześniu spadła z 10,0 do 8,8%" – komentują.

Także ekonomiści z mBanku zapowiadają spadek cen bazowych. Ich zdaniem ten wyniósł prawdopodobnie 0,1% w relacji miesiąc do miesiąca. "Uwaga jednak, silny spadek inflacji bazowej to najprawdopodobniej efekt darmowych leków, który był bardzo trudny do analitycznego wychwycenia. Bez tego inflacja bazowa nadal byłaby w ujęciu miesięcznym dodatnia" – dodają eksperci.

Co dalej?

"Inflację obniża obecnie spadek tempa wzrostu cen żywności i energii. Wzrost cen ropy naftowej oraz zbóż na rynkach żywnościowych zakończą te trendy. Na początku roku CPI powiększy odmrożenie cen energii oraz wzrost stawki VAT na żywność" – analizują ekonomiści z PIE.

Jak zapowiadają, w 2024 roku inflacja w dalszym ciągu będzie utrzymywała się na wysokim poziomach, choć będzie niższa niż obserwowana obecnie. "Analitycy ankietowani przez Focus Economics prognozują, że średnioroczna inflacja wyniesie 5,9%" – dodają.


foto: mat. redakcji