Inflacja we wrześniu 2023 roku wyniosła 8,2% w perspektywie rok do roku – wskazuje wstępny szacunek inflacji, który Główny Urząd Statystyczny opublikował w piątek 29 września. Oznacza to, że po ponad półtora roku poziom wzrostu cen w Polsce wrócił do jednocyfrowej wartości.
Inflacja we wrześniu 2023 w Polsce – dane GUS
Choć ceny towarów i usług są w dalszym ciągu wyższe niż rok wcześniej, to w porównaniu do poprzedniego miesiąca, czyli sierpnia 2023, obniżyły się one o 0,4%. Wrzesień był miesiącem, w którym spadki cen w relacji miesięcznej dotyczyły wszystkich analizowanych przez GUS segmentów.
W porównaniu do sierpnia 2023, we wrześniu br. ceny żywności odnotowały najmniejszy spadek, który wyniósł 0,4%. W tym samym czasie ceny nośników energii obniżyły się o 0,8%. Rekordzistą (zarówno w relacji miesięcznej, jak i rocznej) pozostają jednak ceny paliwa. Te w porównaniu do poprzedniego miesiąca były niższe o 3,1%.
Większym zaskoczeniem okazują się jednak zmiany cen w relacji rocznej. O ile za żywność i nośniki energii w dalszym ciągu płacimy dużo więcej niż w analogicznym miesiącu 2022 roku (kolejno o 10,3% i 9,9% więcej), to znaczne spadki ceny notują paliwa. W porównaniu do września minionego roku, ceny paliw są obecnie tańsze aż o 7%.
Inflacja w Polsce
Wrzesień był już piątym miesiącem, w którym ceny towarów i usług nie rosną w porównaniu do poprzedzającego miesiąca. Zdaniem analityków z Banku Pekao na najnowszy jednocyfrowy odczyt przełożyły się zarówno spadki cen żywności, jak i nośników energii i paliw.
Ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) dodają przy tym, że we wrześniu malała również inflacja bazowa. "Szacujemy, że we wrześniu spadła z 10,0 do 8,8%" – komentują.
Inflacja spadła we wrześniu z 10,1 do 8,2%. To pierwszy raz od lutego 2022 r, gdy tempo wzrostu cen jest jednocyfrowe. W skali miesiąca ceny obniżyły się o 0,4%. Maleje również tzw. inflacja bazowa – szacujemy, że we wrześniu spadła z 10,0 do 8,8%. pic.twitter.com/6zzkPYlOQg
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) September 29, 2023
Także ekonomiści z mBanku zapowiadają spadek cen bazowych. Ich zdaniem ten wyniósł prawdopodobnie 0,1% w relacji miesiąc do miesiąca. "Uwaga jednak, silny spadek inflacji bazowej to najprawdopodobniej efekt darmowych leków, który był bardzo trudny do analitycznego wychwycenia. Bez tego inflacja bazowa nadal byłaby w ujęciu miesięcznym dodatnia" – dodają eksperci.
Co dalej?
"Inflację obniża obecnie spadek tempa wzrostu cen żywności i energii. Wzrost cen ropy naftowej oraz zbóż na rynkach żywnościowych zakończą te trendy. Na początku roku CPI powiększy odmrożenie cen energii oraz wzrost stawki VAT na żywność" – analizują ekonomiści z PIE.
Jak zapowiadają, w 2024 roku inflacja w dalszym ciągu będzie utrzymywała się na wysokim poziomach, choć będzie niższa niż obserwowana obecnie. "Analitycy ankietowani przez Focus Economics prognozują, że średnioroczna inflacja wyniesie 5,9%" – dodają.
foto: mat. redakcji