Jeden z inwestorów ujawnił raport spółki Palikota: Milionowe pożyczki, gigantyczne zadłużenie

Jeden z inwestorów ujawnił raport spółki Palikota: Milionowe pożyczki, gigantyczne zadłużenie

Marek Maślanka opublikował wyczekiwany raport dotyczący sytuacji finansowej w Manufakturze Piwa Wódki i Wina, który był zapowiadany w czerwcu br. w związku z widmem bankructwa spoczywającym na biznesie Palikota. Co ujawnił w raporcie Maślanka?

Raport o spółce Palikota

Raport dotyczący sytuacji finansowej spółki MWPiW, bo właśnie takiej nazwy użył autor, został przygotowany przez Marka Maślankę. Możemy jednak domyślać się, że w raporcie mowa jest o firmie MPWiW, czyli Manufakturze Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, a pomyłka wynika z literówki. Poprosiliśmy o wyjaśnienie tej pomyłki Marka Maślankę, na którego odpowiedź czekamy. 

Maślanka zaznaczył na wstępie raportu, że z uwagi na to, że w niektórych obszarach podanie kwot precyzyjnych wymagałoby bardzo poszerzonej analizy, w raporcie "przekazywane są częściowo szacunki, które nie odbiegają od realnych kwot więcej niż +/- 5%".

Sytuacja w MPWiW 2023

Jak czytamy w raporcie, łącznie w formie kapitałowej lub kapitałowej z zabezpieczeniem BSB (buy sell back) do GK MPWiW trafiło 87,5 mln PLN. Z umów dłużnych (bazując na obecnym stanie kapitału do spłaty) trafiło do GK MPWiW ok 166 mln PLN. Koszty emisji, prowizji i podobne wyniosły ok. 36, 9 mln PLN (GK MPWiW).

Sprzedaż miesięczna utrzymuje się na poziomie ok 5 mln PLN.

Zadłużenie spółki Palikota to głównie pożyczki

Łączne zadłużenie zewnętrzne według stanu na ostatni dzień lipca br. wynosi 166,0 mln PLN dla Grupy MPWiW. W tym obligacje odpowiadają za 21,9 mln PLN zadłużenia, a weksle za 1,7 mln PLN.

Pozostała część, czyli 142,4 mln PLN zadłużenia, to pożyczki. Do tego dochodzą jeszcze odsetki od długu, a te opiewają na kwotę 11 mln PLN. 

Palikot dłużny pracownikom setki tysięcy złotych

W raporcie poznajemy również poziom zaległości firmy wobec pracowników. Według stanu na połowę sierpnia 2023 roku niewypłacone zaległe kwoty wynagrodzeń pracowników etatowych oraz tych zatrudnionych na umowach B2B wynoszą szacunkowo:

  • 1.072 tys. PLN za zaległe prace za czerwiec
  • 398 tys. PLN za maj
  • 322 tys. PLN na kwiecień
  • 200 tys. PLN za marzec

Nie opublikowano jednak danych dotyczących lipca i sierpnia.

Potencjał MPWiW

W raporcie czytamy o tym, że polscy konsumenci "bardzo dobrze oceniają jakość piwa i alkoholi mocnych produkowanych przez MWPiW". Aspektem, który jest kwestionowany przez około 30-40% konsumentów jest natomiast ich cena. Jak pisze Maślanka, dane opierają się na odwiedzinach ponad 20 sklepów Żabka i 4 sklepów Auchan.

Inwestor widzi także znaczny potencjał dla zwiększenia zagranicznych odbiorców wyrobów MPWiW. "Przeprowadziłem w kilku krajac, tj. Hiszpania, Czechy, Austria, degustacje, które jednoznacznie potwierdziły jakość, tym samym zainteresowanie alkoholami MWPiW" – pisze w raporcie.

Inwestor zdradza szczegóły najbliższych premier

MPWiW dysponuje około 15 nowymi markami na różnych etapach wdrożenia. Duża część działań jest wstrzymana ze względu na brak środków. Maślanka w raporcie wylistował jednak, które produkty zadebiutują na rynku w najbliższym czasie. Wśród nich znajduje się m.in. wódka balonowa, która znajduje się "w trakcie wdrażania". Za kilka dni premierę ma mieć natomiast Canna Gin. Na przełomie września i października zadebiutuje z kolei XBrandy

To jednak nie koniec. Spółka Palikota poza alkoholami planuje także wejście w nową kategorię. W czwartym kwartale 2023 roku zadebiutować mają chipsy BUH.


foto: facebook.com/linkedin.com(raport opublikowany przez Marka Maślankę)

Reklama