"Odwet" Ukrainy za zbożowe embargo: Polska dużo straci na warzywach [DANE]

"Odwet" Ukrainy za zbożowe embargo: Polska dużo straci na warzywach [DANE]

Ukraiński rząd odpowiada na przedłużenie przez Polskę zakazu importu niektórych produktów rolnych i rozszerzenie objętej nim listy towarów. Ukraiński wiceminister gospodarki i handlu zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni zacznie obowiązywać embargo na polską cebulę, pomidory, kapustę oraz jabłka. Sprawdziliśmy, ile rocznie Polska zarabia na tej wymianie handlowej. Ukraińskie embargo może nas wiele kosztować.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak ukraiński minister argumentuje wprowadzenie embarga na polskie warzywa i owoce.
  • Jakie przychody generowała do tej pory polska wymiana handlowa z Ukrainą.
  • Za jaki udział w polskich eksporcie do Ukrainy odpowiadają warzywa i owoce.
  • Sprzedaż których warzyw generuje największe przychody dla Polski.

Zakaz eksportu polskich warzyw i owoców do Ukrainy

Ukraińskie embargo ma obowiązywać na cztery polskie towary, w tym trzy warzywa (cebula, pomidory, kapusta) oraz jeden owoc (jabłka). Minister Taras Kaczka we wtorkowej rozmowie z "Rzeczpospolitą" zdradził, że zakaz eksportu ma zacząć obowiązywać "w ciągu następnych kilku dni". Jest on stanowczą odpowiedzią na działania polskich władz.

"Odwet" nie dotyczy wyłącznie podjętej niezależnie przez Polskę (ale także Węgry i Słowację) decyzji dotyczącej przedłużenia zakazu importu ukraińskiego zboża – mimo odmiennego stanowiska UE w tej sprawie. Jak wyjaśnił w rozmowie ukraiński minister Kaczka chodzi o dodatkowe rozszerzenie zakazu, na które zdecydował się polski rząd.

Do 15 września zakaz UE dotyczył czterech towarów – pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika. Zakaz wprowadzony przez ministra Budy dotyczy jeszcze dodatkowo trzech towarów, mąki, otręb a także śruty. To jest abritralne rozszerzenie tego zakazu unijnego.

Taras Kaczka, ukraiński wiceminister gospodarki i handlu w rozmowie z "Rzeczpospolitą"

Co ukraińskie embargo oznacza dla Polski?

Wprowadzając zakaz sprowadzania wybranych towarów z Polski, Ukraina bezpośrednio odpowiada na "arbitralne zakazy" wprowadzane przez polski rząd. "Wchodzimy w swojego rodzaju reparacje" – podsumował minister Kaczka.

W ten sposób Ukraina liczy, że "namówi" Polskę na wykonanie kroku wstecz i odblokowanie importu w ramach zaakceptowanie wypracowanego z Unią Europejską mechanizmu licencjonowania handlu zbożem

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Polska wymiana handlowa z Ukrainą

Wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych do Ukrainy w 2022 roku wyniosła 945 mln euro, odpowiadając tym samym za 2% polskiego eksportu tych towarów ogółem – wynika z danych zebranych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Choć wartość towarów rolno-spożywczych, które trafiają na ukraiński rynek, z roku na rok rośnie, to w 2022 roku eksport został znacznie przewyższony przez import produktów z Ukrainy. W tym czasie odnotowano jego wartość osiągnęła 2 741 mln euro – była zatem aż trzykrotnie wyższa niż w 2021 roku

W latach 2013–2021 udział importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do Polski stanowił średnio około 3% wartości krajowego importu ogółem, natomiast w 2022 r. udział ten wzrósł dynamicznie do blisko 9% – podaje KOWR.

Eksport warzyw i owoców do Ukrainy w liczbach

Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, owoce i warzywa odpowiadały łącznie za 21% udziałów w polskim eksporcie rolno-spożywczym do Ukrainy w 2022 roku, w tym warzywa odpowiadały za 14%, a owoce za 7%.

Wartość eksportu polskich warzyw (w tym grzybów) i przetworów wyniosła w 2022 roku 131 mln euro, wobec 61 mln euro rok wcześniej. Z kolei owoce (w tym orzechy) i przetwory wygenerowały 70 mln euro wartości eksportu w 2022 roku, wobec 77 mln euro rok wcześniej. Zajęły one tym samym szóstą pozycję w zestawieniu. 

Embargo na pomidory i cebulę zaboli polskich rolników

Warzywa (w tym grzyby) i przetwory były artykułami rolno-spożywczymi, które wygenerowały największe przychody z eksportu do Ukrainy. Za największy udział w eksporcie warzyw do Ukrainy w 2022 roku odpowiadały, objęte zbliżającym się embargiem:

  • pomidory (16%),
  • cebula, szalotka, czosnek, pory oraz pozostałe warzywa cebulowe (15%).

Na ten moment nie wiadomo, jak długo będzie obowiązywało ukraińskie embargo na polskie warzywa i owoce. Z pewnością jednak będzie to odczuwalne dla krajowych rolników. W minionym roku sprzedano na ten rynek polskie warzywa i owoce o łącznej sumie przekraczającej 200 mln euro.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

foto: stockadobe(milanchikov)

Reklama