Kolejne hamowanie wzrostu cen. GUS podał dane o inflacji w czerwcu

Kolejne hamowanie wzrostu cen. GUS podał dane o inflacji w czerwcu

Czerwiec był kolejnym miesiącem, w którym inflacja wyraźnie hamowała. Według wstępnego szacunku GUS, inflacja w czerwcu wyniosła 11,5%. Natomiast w perspektywie miesiąc do miesiąca ceny towarów i usług utrzymały się na tym samym poziomie.

Inflacja w czerwcu 2023

Czerwcowy odczyt inflacji nie okazał się zaskoczeniem dla ekonomistów z największych banków w Polsce, którzy prognozowali kolejny spadek w relacji rok do roku.

Okazuje się jednak, że tempo hamowania wzrostu cen towarów i usług było szybsze niż spodziewało się wielu z nich. Przypomnijmy, że konsensus rynkowy zakładał inflację w czerwcu na poziomie 11,7%. Najbliżej rzeczywistego odczytu okazali się być eksperci z Credit Agricole, którzy wskazali w swojej czerwcowej prognozie inflację na poziomie 11,5%.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnycha w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %)
Dane ostateczne z wyjątkiem informacji opracowanej według szybkiego szacunku w czerwcu 2023 r.
Źródło: GUS

Największe zmiany w cenach paliw

Zgodnie z odczytem GUS, w czerwcu ceny nośników energii spadły w stosunku do maja o 0,3% i były jednocześnie o 18% wyższe niż w czerwcu 2022 roku. W tym czasie za paliwo płaciliśmy o 0,9% mniej niż w maju i aż 18% mniej niż przed rokiem.

Żywność natomiast odnotowała w czerwcu pierwszy od dawna spadek w relacji miesięcznej. Względem maja br. ceny żywności i napojów były niższe o 0,3%. Nadal jednak za żywność płacimy znacznie więcej niż przed rokiem, dokładnie o 17,8% więcej.

Kolejny miesiąc hamowania inflacji

Przypomnijmy, że majowa inflacja utrzymała się na poziomie 13%, inflacja w kwietniu wyniosła 14,7%, a wzrost cen w marcu wyniósł 16,1%. Tym samym czerwiec jest kolejnym miesiącem, w którym wskaźnik wzrostu cen spada względem szczytowego odczytu w lutym br., kiedy inflacja wyniosła 18,4%.

Opublikowane dane przez GUS pokazują wstępny odczyt inflacji w czerwcu. Finalny wynik poznamy dopiero w połowie lipca br. 


Foto: StockAdobe(WavebreakMediaMicro)

Reklama