Nowe przepisy dotyczące handlu w niedzielę: Co zmieniają dla właścicieli sklepów?

Nowe przepisy dotyczące handlu w niedzielę: Co zmieniają dla właścicieli sklepów?

Przez wiele miesięcy właściciele sklepów mogli korzystać z jednego ważnego zapisu, który umożliwiał im otwarcie sklepu w niedziele niehandlowe. Właśnie się to zmieniło. Nowe przepisy obowiązują od wtorku 1 sierpnia 2023 roku. Co oznaczają dla detalistów?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje już od kilku lat. W tym czasie przepisy ulegały kilku zmianom i aktualizacjom, które miały uszczelnić kwestie związane z niehandlowymi niedzielami. Część z nich miało związek z obowiązywaniem stanu epidemii. Wraz z 1 sierpnia br. nastąpiła kolejna zmiana, która wpłynie na działalność placówek dotychczas korzystających z jednego ważnego wyłączenia. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z RYNKU:

Obserwuj nas w Google News

Zakaz handlu znowu uszczelniony

W ustawie wprowadzającej zakaz handlu w niedziele znajdziemy kilkadziesiąt wyjątków, które umożliwiają prowadzenie działalności handlowej także w dni wolne od pracy. Jednym z nich jest sytuacja, w której to właściciel sklepu (lub członek jego rodziny) samodzielnie zajmie się sprzedażą. Wyjątek ten został nieco rozszerzony w czasie funkcjonowania przepisów covidowych. 

W wyniku wprowadzenia stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego zakaz handlu w niedziele nie obejmował prac związanych z przyjmowaniem, rozładowywaniem oraz ekspozycją towarów pierwszej potrzeby. Oznacza to dokładnie tyle, że za kasą w dalszym ciągu pracować w niedziele niehandlowe mógł wyłącznie właściciel sklepu lub jego rodzina, ale inni pracownicy mogli w tym czasie zajmować się innymi obowiązkami na terenie placówki.

Wyjątek związany z przepisami covidowymi sprawił zatem, że idea niedzielnego handlu zupełnie straciła na znaczeniu, ponieważ część pracowników handlu w dalszym ciągu musiała przychodzić tego dnia do pracy.

Niedzielny handel. Sposób na "kasę samoobsługową"

To jednak nie wszystko. Niektórzy właściciele sklepów wpadli na pomysł, który pozwolił im zupełnie ominąć niedzielny zakaz handlu. Zamontowali oni w swoich sklepach kasy samoobsługowe.

Dzięki temu pracownicy, którzy mogli zajmować się rozkładaniem towaru w sklepie, jednocześnie pełnili niejako obowiązek ochrony. Płatność natomiast, której nie mogli przyjmować pracownicy, zachodziła samoobsługowo.

Zmiana prawa od 1 sierpnia 2023. Koniec niedzielnego handlu

Wyjątek, który pozwalał właścicielom sklepów niejako obchodzić niedzielny zakaz handlu właśnie wygasł. Zgodnie z przepisami, wyłączenie "covidowe" było możliwe wyłącznie podczas obowiązywania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego oraz 30 dni po jego wycofaniu. 

Stan ten został jednak odwołany 1 lipca br. Oznacza to zatem, że od 1 sierpnia 2023 roku detaliści korzystający z tego wyjątku, nie otworzą już swoich sklepów.


Foto: mat. redakcji

Reklama