Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia będzie po raz pierwszy w Polsce dniem wolnym od pracy dla osób zatrudnionych w sektorze handlowym. Decyzję w tej sprawie podejmie rząd, o czym poinformował w piątek minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda.
Niedziela handlowa w Wigilię 2023 nie będzie jednak handlowa
W 2023 roku nie zrobimy ostatnich zakupów przedświątecznych w Wigilię, mimo że ustawa dotycząca handlu w dni świąteczne oraz niedziele zezwala na otwarcie sklepów 24 grudnia, ale do godziny 14:00. W czym leży problem?
Tegoroczna Wigilia, którą obchodzimy 24 grudnia, wypada w niedzielę – i to dodatkowo w niedzielę, która zgodnie z ustawą z 2018 roku, handlową. Sprawa wydała się rządowi problematyczna. Jak mówił podczas czwartkowego wystąpienia minister rozwoju i technologii, w rządzie toczą się rozmowy, ale Wigilia "musi być" dniem wolnym od handlu. Tak też się stało.
W piątek 16 czerwca br. Waldemar Buda poinformował o tym, że "w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca". W dalszym ciągu nie znamy jednak odpowiedzi na kluczowe z perspektywy handlu pytanie, mianowicie czy rząd wprowadzi dodatkową niedzielę handlową w tym roku.
Kiedy wypadają niedziele handlowe?
Od 2020 roku w Polsce handel jest dozwolony podczas siedmiu, określonych w ustawie niedziel. Dokładnie jest to:
- ostatnia niedziela stycznia,
- ostatnia niedziela kwietnia,
- ostatnia niedziela czerwca,
- ostatnia niedziela sierpnia,
- niedziela przed Wielkanocą,
- dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenia.
Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że istnieją dodatkowe przepisy określające, czy sklepy mogą być otwarte między innymi w Wigilię. Zgodnie z nimi, handel jest dozwolony 24 grudnia, ale wyłącznie do godziny 14:00.
Kwestia niedziel handlowych budzi kontrowersje praktycznie od 2018 roku, kiedy uchwalono ustawę wprowadzającą zakaz handlu. 2023 rok jest jednak pierwszym, w którym ujawniła się niedoskonałość tego systemu. Kolejna taka sytuacja będzie miała miejsce 24 grudnia 2028 roku.
Foto: mat. redakcji