Dzień z serem Hochland

12 maja, w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym, odbył się ,,Dzień z serem Hochland’’. W drugim już tego typu spotkaniu wzięli udział uczniowie trzeciej klasy technikum informatycznego. Młodzież miała okazję nie tylko poznać historię i dobre praktyki firmy, ale i oczywiście spróbować najwyższej jakości serów Hochland i Almette.

Hochland Polska od lat działa na rzecz lokalnej społeczności, a organizowane przez firmę różnorodne akcje i wydarzenia mają zarówno wymiar edukacyjny, jak i pozwalają spędzić dobry, wartościowy czas w miłym towarzystwie. W ubiegły piątek przedstawiciele Hochland gościli w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym.

Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać o strategii Hochland, zrównoważonym rozwoju, dobrostanie zwierząt, redukcji śladu węglowego, gospodarce cyrkularnej oraz zapoznali się z dobrymi naszymi praktykami.

Katarzyna Borowczyk, Specjalista ds. Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Hochland Polska

Był to również czas na przedstawienie historii Hochland, lokalizacji naszych zakładów, procesu topienia sera, naszych standardów oraz oferowanych produktów.

 Andrzej Skrzypczak, Instruktor Wewnętrzny w Hochland Polska

Degustacja serów

Nie obyło się oczywiście bez degustacji serów, która nastąpiła po części oficjalnej i cieszyła się dużym uznaniem wśród młodzieży. Na koniec spotkania uczestnicy rozwiązali krótki test z wiedzy na temat zakładu Hochland, a zwycięzcy testu otrzymali drobne upominki firmowe.

 

Reklama