Znamy kolejne szczegóły dotyczące systemu kaucyjnego. Ile wyniesie kaucja?

Znamy kolejne szczegóły dotyczące systemu kaucyjnego. Ile wyniesie kaucja?

Po kilku miesiącach przerwy resort klimatu i środowiska zdradził kolejne szczegóły dotyczące systemu kaucyjnego. W opublikowanym w środę projekcie rozporządzenia wskazano m.in. wysokość kaucji, sklepy objęte obowiązkiem wprowadzenia systemu kaucyjnego czy opakowania, które wejdą do systemu.

Zgodnie z projektem rozporządzenia kaucja na opakowania objęte systemem kaucyjnym wyniesie 50 groszy. Mowa o trzech rodzajach opakowań, czyli butelkach z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3 l, puszkach metalowych o pojemności do 1 l, butelkach szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l.

Obowiązki producentów i sklepów

Przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem będą musieli umieszczać na tych opakowaniach oznakowania określającego wysokość kaucji. 

Natomiast sklepy, które zostaną objęte systemem kaucyjnym będą zobligowane do pobierania kaucji w wysokości 50 groszy od klientów kupujących dane napoje oraz zwracania jej w momencie zwrotu pustych opakowań. Przypomnijmy, że obligatoryjnie uczestniczyć w nim będą musiały placówki handlowe powyżej 200 mkw. powierzchni. Mniejsze sklepy będą mogły dołączyć do systemu dobrowolnie.

System kaucyjny w innych krajach UE

System kaucyjny z powodzeniem funkcjonuje w wielu innych krajach UE, jak np. Chorwacja, Finlandia, Niemcy, Estonia, Dania, Holandia czy Łotwa. W zależności od regionu, stawki kaucji za objęte systemem kaucyjnym opakowania są różne.

W Chorwacji kaucja wynosi 0,07 EUR za opakowanie. Obowiązkiem uczestniczenia w systemie objęte są tam sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw. 

Natomiast w Finlandii wysokość opłaty jest uzależniona od rodzaju opakowania i wynosi dla szkła 0,1 EUR, metalu 0,15 EUR, tworzywa sztucznego 0,10-0,40 EUR (w zależności od pojemności butelki), a samo uczestnictwo w systemie jest dobrowolne. 

W Niemczech wysokość kaucji jest jednakowa dla wszystkich rodzajów opakowań i wynosi 0,25 EUR. Systemem objęto tam opakowania o pojemności od 0,3 do 3 l. Systemem kaucyjnym w Niemczech zarządza prywatna organizacji. Opakowania objęte systemem muszą przyjmować wszystkie sklepy, niezależnie od ich wielkości.

Kiedy system kaucyjne wejdzie w życie w Polsce?

Projekt ustawy został właśnie skierowany do rozpatrzenia przez Komisję prawniczą. Według założeń nowe przepisy dotyczące systemu kaucyjnego mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku. Zgodnie z wyliczeniami resortu, poziom selektywnej zbiórki opakowań objętych systemem kaucyjnym, po 4 latach jego obowiązywania (czyli w 2029 roku) ma wynieść 90% (wobec 77% w 2025 roku). 

Komentujący nowe założenia Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności, wskazuje, że przy obecnym opóźnieniu, zakłady przez resort termin uruchomienia systemu można uznać za całkowicie nierealny. "Doświadczenia z innych krajów, chociażby Słowacji, wskazują, że pełne dwa lata to niezbędne minimum na zbudowanie efektywnego systemu" - dodaje.


Foto: StockAdobe(Maksym Yemelyanov)

Reklama