System kaucyjny miałby zacząć funkcjonować w Polsce od 1 stycznia 2025 roku. Jak zaznacza Piotr Wałejko z Federacji Przedsiębiorców Polskich, każdy dzień zwłoki w procedowaniu ustawy sprawia, że termin ten staje się coraz mniej realny.Konsumenci są podobnego zdania.
Niemal 70% Polaków uważa, że prace nad rozwiązaniami prawnymi wprowadzającymi system kaucyjny w Polsce powinny przyspieszyć. Z kolei 64% jest zdania, że system ten powinien zacząć obowiązywać jak najszybciej – wskazują wyniki badania Insight Lab na zlecenie Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).
Seniorzy za systemem kaucyjnym
Co ciekawe, najwyższe wskazania uzyskano w grupie osób powyżej 65. roku życia. Aż 76% osób z tej grupy uważa, że system kaucyjny na opakowania po napojach powinien zacząć obowiązywać w Polsce jak najszybciej. Według takiego samego odsetka osób brak wprowadzenia tego rozwiązania w 2025 roku odbije się negatywnie na środowisku. Wśród wszystkich zdanie to podziela 63%.
Zdecydowana większość respondentów (83%) deklaruje, że możliwość zbiórki opakowań po napojach w sklepie, w którym zazwyczaj robią zakupy, zachęci do ich oddawania. Co więcej – taki sam odsetek odpowiedzi (83%) zanotowano na wsi.
Polska płaci rocznie 1,7 mld zł podatku od plastiku
Kwota ta jest bezpośrednio zależna od ilości niezrecyklingowanych odpadów z plastiku w danym roku i wynosi 0,80 euro od kilograma odpadów z tworzyw sztucznych. Co więcej, jak podaje FPP, w Polsce ponownie wykorzystujemy zaledwie około 1/3 odpadów z tworzyw sztucznych.
Dlatego Federacja Przedsiębiorców Polskich apeluje o odblokowanie rządowego projektu wprowadzającego system kaucyjny i pilne skierowanie go do Sejmu.
- To może Cię zainteresować: System kaucyjny w Polsce i na świecie. Obciążenie czy szansa dla sklepów?
Zdaniem eksperta z FFP, powodzenie systemu kaucyjnego w Polsce będzie uzależnione od wielu czynników, w tym m.in. wygody i dostępności. Na efektywne uczestnictwo w systemie pozwoli Polakom odpowiednie nasycenie punktami zbiórki.
Foto: StockAdobe(monticellllo)