Prawie każdy Polak posiada kartę lojalnością, ale tylko 40% spośród osób należących do kilku programów deklaruje, że aktywnie korzysta z ich oferty – wskazują wyniki badania Instytutu Inbound Marketingu przeprowadzonego przez SW Research, na które powołuje się "Rzeczpospolita". Co więcej, budowanie lojalności wśród konsumentów zależy od wielu czynników, takich jak wiek, wykształcenie czy kategoria produktowa.
Stacje paliw i sieci spożywcze liderami w budowaniu lojalności
Badanie wykazało, że Polacy są stosunkowo wierni sieciom stacji paliwowych, spożywczym sieciom handlowym, markom AGD i elektroniki oraz serwisom streamingowym. Natomiast w przypadku marek odzieżowych zbudowanie lojalności jest najtrudniejsze, gdyż tylko 5% badanych deklaruje jednoznacznie wierność wobec jednej marki.
Piotr Zimolzak z SW Research zwraca również uwagę na fakt, że lojalność konsumentów jest powiązana nie tylko z kategorią produktową, ale także z wiekiem i wykształceniem. Przedstawiciele pokolenia Z (16-24 lat) częściej wskazują na więcej niż trzy ulubione marki w danej kategorii, natomiast osobom z najniższym wykształceniem najłatwiej przychodzi wskazanie jednej marki jako tej preferowanej.
Programy lojalnościowe w liczbach
Co czwarty badany wskazał, że ma jedną ulubioną sieć stacji paliw, do której wraca – podaje "Rz". Jak wynika z danych, w przypadku sieci handlowych widoczne jest nieco większe rozproszenie. O ile na jeden ulubiony szyld wskazało jedynie 9% respondentów, to w przypadku maksymalnie trzech preferowanych sklepów wskaźnik wzrósł do 49%.
Co ciekawe, jedynie 40% badanych deklarujących przynależność do kilku programów lojalnościowych przyznaje, że aktywnie korzysta z ich oferty. 31% odpowiedziało, że robi to wybiórczo, a 9% korzysta tylko z jednego z nich.
Podsumowując, dane w lutowego badania SW Research potwierdzają, że program lojalnościowy może być elementem silnie przywiązującym do firmy, ale samo posiadanie tego narzędzia nie gwarantuje sukcesu.
Programy lojalnościowe w sklepach spożywczych w Polsce
W Polsce sieci handlowe coraz częściej decydują się na wprowadzenie programów lojalnościowych, które mają na celu zwiększenie przywiązania klientów do danej marki oraz zachęcenie ich do częstszego robienia zakupów.
Takie programy pozwalają nie tylko na zbieranie punktów i wymienianie ich na nagrody, ale także na uzyskanie dostępu do specjalnych ofert i promocji, co przyciąga coraz większą liczbę konsumentów.
Niemal każda znana sieć sklepów spożywczych oferuje swoim klientom tego typu rozwiązania, wśród nich znajdziemy m.in.:
- Program lojalnościowy "Moje Intermarche",
- najnowsze rozwiązanie od sieci Kaufland, czyli Kaufland Card,
- wirtualną kartę "Mój Lewiatan",
- program lojalnościowy Auchan "Skarbonka",
- program "Moja Biedronka",
- program "Lidl Plus".
Foto: StockAdobe(Farknot Architect)