Według najnowszej wersji projektu dotyczącego systemu kaucyjnego w Polsce, którą zaprezentowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, systemem obligatoryjnie objęte mają być sklepy i punkty handlowe o powierzchni wynoszącej 200 mkw. i więcej. Zdaniem Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), punkty handlowe, które nie będą partycypować w systemie, odczują największe negatywne skutki.
W których sklepach system kaucyjny będzie obowiązkowy?
W ramach prac nad systemem kaucyjnym kluczowym punktem było to, jaka będzie powierzchnia sklepów czy punktów handlowych, które obligatoryjnie będą musiały uczestniczyć w systemie.
W zaprezentowanej aktualnie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wersji projektu systemu kaucyjnego jest to próg 200 mkw. placówki handlowej. Wcześniej mówiono o 100 mkw. powierzchni – dzięki czemu system ten miał objąć więcej placówek handlowych i tym samym byłby bardziej dostępny dla klientów. To oni przez swoje codzienne zwyczaje będą decydowali, czy ten system osiągnie sukces czy porażkę.
System kaucyjny szansą dla sklepów
Jak wynika z badań IBRISu ponad 90% Polaków popiera istnienie systemu kaucyjnego, a także jest gotowa uczestniczyć w nim oddając opakowania w placówkach handlowych. Co dla takiego klienta będzie sprawą najważniejszą? Przede wszystkim lokalizacja punktu handlowego – w dogodnym miejscu, w dobrym komunikacyjnie położeniu. Największe negatywne skutki będą odczuwały punkty handlowe, które nie będą partycypować w tym systemie.
Federacja Przedsiębiorców Polskich skierowała apel do przedsiębiorców prowadzących placówki handlowe. Zachęca w nim do "poważnego rozważenia przystąpienia do systemu kaucyjnego od razu, gdy te przepisy w Polsce będą obowiązywać". Zdaniem Piotra Wołejko, partycypowanie w systemie może przemawiać na korzyść danego sklepu.
Źródło: Newsroom
Foto: StockAdobe(sawitreelyaon)