FPP: Placówki handlowe uczestniczące w systemie kaucyjnym notują większe obroty

FPP: Placówki handlowe uczestniczące w systemie kaucyjnym notują większe obroty

Według najnowszej wersji projektu dotyczącego systemu kaucyjnego w Polsce, którą zaprezentowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, systemem obligatoryjnie objęte mają być sklepy i punkty handlowe o powierzchni wynoszącej 200 mkw. i więcej. Zdaniem Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), punkty handlowe, które nie będą partycypować w systemie, odczują największe negatywne skutki.

W których sklepach system kaucyjny będzie obowiązkowy?

W ramach prac nad systemem kaucyjnym kluczowym punktem było to, jaka będzie powierzchnia sklepów czy punktów handlowych, które obligatoryjnie będą musiały uczestniczyć w systemie.

W zaprezentowanej aktualnie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wersji projektu systemu kaucyjnego jest to próg 200 mkw. placówki handlowej. Wcześniej mówiono o 100 mkw. powierzchni – dzięki czemu system ten miał objąć więcej placówek handlowych i tym samym byłby bardziej dostępny dla klientów. To oni przez swoje codzienne zwyczaje będą decydowali, czy ten system osiągnie sukces czy porażkę. 

System kaucyjny szansą dla sklepów

Jak wynika z badań IBRISu ponad 90% Polaków popiera istnienie systemu kaucyjnego, a także jest gotowa uczestniczyć w nim oddając opakowania w placówkach handlowych. Co dla takiego klienta będzie sprawą najważniejszą? Przede wszystkim lokalizacja punktu handlowego – w dogodnym miejscu, w dobrym komunikacyjnie położeniu. Największe negatywne skutki będą odczuwały punkty handlowe, które nie będą partycypować w tym systemie. 

Doświadczenia z systemów kaucyjnych, które funkcjonują w innych krajach – przede wszystkim w Unii Europejskiej, ale nie tylko – wskazują, że placówki handlowe uczestniczące w systemie kaucyjnym notują większe obroty. Klienci chętniej korzystają z takich sklepów, chętniej udają się tam na zakupy. Tracą te punkty, które w systemie kaucyjnym nie uczestniczą.

Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich

Federacja Przedsiębiorców Polskich skierowała apel do przedsiębiorców prowadzących placówki handlowe. Zachęca w nim do "poważnego rozważenia przystąpienia do systemu kaucyjnego od razu, gdy te przepisy w Polsce będą obowiązywać". Zdaniem Piotra Wołejko, partycypowanie w systemie może przemawiać na korzyść danego sklepu.

Musimy pamiętać, że na rynku handlowym panuje ogromna konkurencja. Często o wyborze sklepu decydują groszowe różnice, jeśli chodzi o ceny podstawowych produktów. Jeśli oferta przestaje być atrakcyjna, konsumenci decydują się na wybranie innej placówki. System kaucyjny będzie najpewniej jednym z elementów oceny danej placówki pod kątem dokonywania wyborów zakupowych przez klientów.

Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych FPP

Źródło: Newsroom
Foto: StockAdobe(sawitreelyaon)