Biedronka podpisała kolejną umowę w sprawie zielonej energii. Będzie obowiązywać przez 15 lat

Biedronka podpisała kolejną umowę w sprawie zielonej energii. Będzie obowiązywać przez 15 lat

Biedronka stawia na zieloną energię w swoich sklepach i centrach dystrybucyjnych. Za sprawą 15-letniej umowy ze szwajcarską firmą GoldenPeaks Capital dyskonter zyska dostęp do czystych i zielonych źródeł energii oraz wzmocni realizację celów redukcji emisji, jednocześnie optymalizując koszty energii.

Zielona energia w Biedronce

PPA (Power Purchase Agreement) to 15-letnia umowa sprzedaży energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w Polsce. Farmy wyprodukują 78 GWh rocznie, które zabezpieczą częściowo potrzeby energetyczne sklepów oraz centrów dystrybucyjnych sieci Biedronka. Taki wolumen (78 GWh) może zasilić prawie 40 tysięcy gospodarstw domowych rocznie. Łączna moc zainstalowanych farm fotowoltaicznych, które od 2023 roku będą produkowały zieloną energię dla Biedronek to 72 MWp.

Dzięki umowie zielona energia zasili potrzeby własne sklepów oraz centrów dystrybucyjnych, w tym m. in.:

  • oświetlenie
  • meble chłodnicze
  • klimatyzację
  • wypiek pieczywa.

Kolejna ważna umowa

Współpraca z GoldenPeaks Capital nie jest pierwszym tego typu działaniem dyskontera. Dodatkowo w czerwcu br. Biedronka podpisała umowę z firmą Grow Energy, na podstawie której do końca 2025 roku 2 tysiące sklepów sieci zostanie wyposażone w efektywne instalacje fotowoltaiczne. Dzięki tej inwestycji sieć ograniczy wykorzystanie energii ze źródeł konwencjonalnych.

Dzięki instalacjom fotowoltaicznym zużycie "czarnej energii" w sieci Biedronka spadnie o około 15% rocznie dla każdego sklepu objętego projektem. Umowa z firmą Grow Energy została podpisana na okres 15 lat. W tym czasie będzie ona odpowiedzialna za zarządzanie instalacjami oraz ich serwis.

Obie umowy to elementy strategii zrównoważonego rozwoju sieci Biedronka oraz kolejne kroki na drodze Biedronki do kompleksowej dbałości o zapewnienie jak najbardziej racjonalnego miksu energetycznego zasilającego sklepy i centra dystrybucyjne sieci.

W listopadzie sieć rozpoczęła akcję "Dobra energia – oszczędzanie mamy w planie". W jej ramach w sklepach sieci optymalizowane są właśnie narzędzia i metody odpowiedzialnego zużywania energii. Wytyczne dot. ograniczeń w zużyciu energii trafiły do pracowników sieci na poaczątku listopada tego roku.


Foto: mat. prasowe