Biedronka wprowadza ograniczenia w oświetleniu sklepów. Wytyczne trafiły już do pracowników

Biedronka wprowadza ograniczenia w oświetleniu sklepów. Wytyczne trafiły już do pracowników

Biedronka wysłała do kierowników sklepów szczegółowe zalecenia oraz standardy efektywnego wykorzystywania energii w placówkach. To element dużej kampanii świadomościowej, którą do pracowników kieruje właśnie dyskonter.

Celem programu jest optymalne wykorzystanie energii w sklepach. Dyskonter zebrał i przekazał kierownikom sklepów wytyczne. Wśród nich znajdziemy m.in. informacje o przygaszaniu światła w czasie towarowania czy oświetleniu parkingu i logotypów wyłącznie po zmroku.

Szczegółowe wytyczne dla kierowników sklepów Biedronka

Biedronka rozpoczyna właśnie dużą kampanię świadomościową kierowaną do 80 tys. swoich pracowników, której celem jest uświadomienie, jak kluczowe jest oszczędzanie energii niezbędnej do funkcjonowania sklepów sieci. 

W sklepach sieci optymalizowane są właśnie narzędzia i metody odpowiedzialnego zużywania energii, co jest kolejnym etapem działań Biedronki w ramach odpowiedzialności społecznej i strategii zrównoważonego rozwoju. W ramach programu oszczędzania energii, do kierowników sklepów dotarły właśnie szczegółowe zalecenia oraz standardy efektywnego wykorzystania energii w sklepach. To już kolejny etap racjonalnego korzystania z energii przez Biedronkę.

Dyskonter od wielu miesięcy we wszystkich nowych i odnawianych sklepach montowane są o 45% bardziej energooszczędne, zamykane chłodziarki i zamrażarki, oświetlenie LED, instalacje grzewcze (np. pompy ciepła) i wentylacyjne z odzyskiem ciepła, specjalnie izolowane są dachy i ściany. W wyniku remontów sklepów w 2021 roku sieć zaoszczędziła 813 megawatów energii.

Biedronka wyłącza światło w sklepach?

Celem programu jest optymalne wykorzystanie energii w sklepach. Stąd w ramach programu zostały zebrane obowiązujące wytyczne. Co w nich znajdziemy?

Oświetlenie w sklepach sieci będzie działało w godzinach pracy sklepów. Jak pokazują wytyczne, w czasie towarowania światło ma być przygaszane, a oświetlenie parkingów i logotypów zewnętrznych będzie działało tylko po zmroku. Oświetlenie jest wyłączone poza godzinami pracy sklepu i towarowania.

Kierownicy placówek otrzymali zalecenie wyłączania oświetlenia w biurach, stołówkach, toaletach i sanitariatach, gdy nie są używane. Systemy wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania będą działały w godzinach pracy sklepów w oparciu o ustalone parametry grzania i chłodzenia. Drzwi regałów chłodniczych i mroźni pozostają zamknięte, gdy nie są używane.

Przygotowaliśmy dla pracowników wytyczne oraz dedykowane szkolenia, które określają konkretne zachowania, wskazówki oraz standardy efektywnego wykorzystania energii w Biedronkach, a także wprowadziliśmy szereg technicznych optymalizacji. Warto wiedzieć, że zmiana przyzwyczajeń w używaniu energii pozwala ograniczyć jej koszty od 5% do 15% rocznie.

Natalia Rompska-Żuk, menedżerka ds. zarządzania energią w sieci Biedronka

Foto: mat. redakcji

Reklama