Maspex: Żadna innowacja nie powinna być realizowana w sprzeczności ze zrównoważonym rozwojem

Maspex: Żadna innowacja nie powinna być realizowana w&nbspsprzeczności ze zrównoważonym rozwojem

"Aby stworzyć wizję innowacyjności zgodną ze zrównoważonym rozwojem, należy przede wszystkim uznać zrównoważony rozwój jako jeden z filarów rozwoju danej organizacji" – zaznaczyła Marta Kutyna-Bakalarska, Dyrektor Działu Zarządzania Innowacjami w Maspex podczas panelu "Zrównoważona organizacja. Jak zbudować model biznesowy ukierunkowany na zrównoważony rozwój i innowacyjność?" w trakcie konferencji "Zrównoważone innowacje w nowoczesnym biznesie".

Innowacje muszą być zielone

Wiele firm przyzwyczaiło się już do pojęcia innowacji, które jest wdrażane w ramach strategii i wizji rozwoju kolejnych organizacji. Tak samo, jak zaznaczyła Marta Kutyna-Bakalarska, powinno być ze zrównoważonym rozwojem.

Dzisiaj żadna innowacja, żadna inwestycja, żaden projekt nie powinien być realizowany w sprzeczności ze zrównoważonym rozwojem.

Marta Kutyna-Bakalarska, Dyrektor Działu Zarządzania Innowacjami, Maspex

Innowacyjność w praktyce

Choć innowacyjność, jak zaznaczyła panelistka, jest wpisana w DNA Maspexu, w 2015 roku firma doczekała się dedykowanego działu zarządzania innowacjami, którego celem było koordynowanie produktów innowacyjnych, a także tych spełniających założenia zrównoważonego rozwoju. Następnie, po 5 latach, Maspex od nowa stworzył nową misję i wizję przedsiębiorstwa.

W tej wizji znalazły się właśnie pojęcia innowacyjności oraz troski o ludzi i planetę, czyli te związane ze zrównoważonym rozwojem.

Marta Kutyna-Bakalarska, Dyrektor Działu Zarządzania Innowacjami, Maspex

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kolejnym krokiem w firmie było stworzenie strategii zrównoważonego rozwoju, w której znalazł się komponent ochrony środowiska i priorytet innowacyjności. W ramach tej właśnie strategii Maspex wyznaczył konkretne cele, które będą realizowane do 2030 roku.

Dużo łatwiej wdrażać innowacje, jeżeli w proces włączeni są pracownicy

Pracownicy są fundamentem każdej firmy. Nic więc dziwnego, że pracodawcy powinno zależeć na tym, by przekonać ich do wdrażania innowacji oraz osiągania postawionych w tym zakresie celów. Jak zaznaczyła Marta Kutyna-Bakalarska, aby motywować i angażować pracowników, trzeba włączać ich w ten proces już od samego początku.

Dużo łatwiej wdrażać innowacje, jeżeli w sam proces planowania celów, a także właśnie procesu planowania innowacji są włączeni pracownicy już od samego początku.

Marta Kutyna-Bakalarska, Dyrektor Działu Zarządzania Innowacjami, Maspex

Jak wyglądał ten proces z firmie Maspex? "Zarząd pokazał jakiś kierunek, wyznaczył zadanie: Formułujemy nową misję, wizję. Natomiast tak naprawdę to pracownicy brali czynny udział i tak naprawdę to oni stworzyli tę nową wizję od podstaw" – mówiła Dyrektor Działu Zarządzania Innowacjami w Maspex. 

Konferencja "Zrównoważone innowacje w nowoczesnym biznesie" odbyła się 25 października 2022 roku w Warszawie (mat. redakcji)

Panel stanowił część konferencji "Zrównoważone innowacje w nowoczesnym biznesie" w ramach wydarzenia Innovation Day 2022, którego organizatorem jest redakcja ogólnopolskiego miesięcznika Hurt & Detal.


Foto: Marta Kutyna-Bakalarska, Dyrektor Działu Zarządzania Innowacjami, Maspex (mat. redakcji)