Zerowy VAT na żywność przedłużony. "To ogromny wysiłek budżetowy"

Zerowy VAT na żywność przedłużony. "To ogromny wysiłek budżetowy"

Zerowy VAT na żywność zostanie przedłużony. Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji zaznaczył, że obecnie zakładane jest działanie tego mechanizmu osłonowego przez pierwsze półrocze 2023 roku. 

Podstawowe produkty spożywcze w dalszym ciągu objęte będą zerowym podatkiem VAT. "Kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, jaka była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku" – powiedział podczas konferencji Mateusz Morawiecki.  To już druga decyzja o przedłużeniu funkcjonowania tego elementu tarczy. Po raz pierwszy rząd przedłużył funkcjonowanie 0% VAT-u na podstawowe produkty spożywcze w marcu br. 

Zerowy podatek VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność jest elementem tarczy antyinflacyjnej 2.0, którą rząd ogłosił na początku 2022 roku, a która rozpoczęła obowiązywanie od lutego br. 

Mechanizm osłonowy zakłada wyzerowanie VAT-u na podstawowe produkty, które do tego czasu objęte były 5% podatkiem. Jak komentował jeszcze w styczniu Morawiecki, zerowy VAT miał umożliwić Polakom oszczędność na poziomie 45 zł miesięcznie.

Podczas wtorkowej konferencji ministra finansów, Magdalena Raczkowska, potwierdziła: "Przedłużamy obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej, jeśli chodzi o żywność. Do końca tego tygodnia ukaże się rozporządzenie ministra finansów".

Ile budżet państwa zapłaci za wyzerowany VAT?

"Zerowy VAT na żywność jest ogromnym wysiłkiem budżetowym" – mówił Morawiecki. Jak wyjaśnił, chodzi o koszt na poziomie 8 mld zł, a licząc dynamicznie – nawet powyżej tej kwoty. "Ten koszt będzie musiał ponieść budżet państwa polskiego" – powiedział Premier.

Zerowy VAT na żywność ma być jedynym mechanizmem utrzymanym w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0. Przypomnijmy, że od lutego br. obowiązywał także obniżony podatek VAT na paliwo, prąd oraz ciepło, a także wyzerowane stawki na gaz i nawozy. 

Nowe mechanizmy osłonowe: Zamrożenie cen energii

W miejsce dotychczasowych ulg, mają pojawić się kolejne. Podczas konferencji Morawiecki mówił o m.in. o zamrożeniu cen energii elektrycznej.

W przypadku gospodarstw domowych ceny energii elektrycznej mają być zamrożone do 2000 KWh rocznego zużycia. Jak mówił Morawiecki, w przypadku rodzin, w których obecne są osoby z niepełnosprawnością próg wzrasta do 2600 KWh rocznego zużycia, natomiast gospodarstw domowych z 3+ dziećmi oraz gospodarstw rolniczych – do 3000 KWh.

Powyżej tego zużycia cena będzie zamrożona do poziomu 699zł za MWh.

Jakie produkty spożywcze obejmie stawka 0% VAT?

W ramach tarczy, zerowy VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze, na które do tej pory obowiązywał 5% podatek. Znajdują się wśród nich takie kategorie jak: mięso, ryby, nabiał, warzywa i owoce, olej, mąka, mleko czy produkty dla niemowląt.

Pełną listę produktów, na które obowiązuje 0% VAT znajdziesz tutaj: Zerowy VAT na żywność. Jakie obejmuje produkty?.


Foto: Kancelaria Premiera

Reklama