Ukraińcy wydali w Polsce ponad 2 mld zł. Trend nie będzie zwalniał

Ukraińcy wydali w Polsce ponad 2&nbspmld&nbspzł. Trend nie będzie zwalniał

W wyniku wybuchu wojny w Ukrainie, według danych Straży Granicznej, granicę z Polską przekroczyło ponad 6,6 mln osób. Jak podaje GUS, tylko w pierwszym kwartale Ukraińcy przekroczyli granicę Polski 8,1 mln razy – wobec 3,3 mln razy rok wcześniej. Jednocześnie pozostają oni ważną grupą konsumentów. Według danych Personnel Service, ich wydatki w pierwszej połowie br. opiewały na sumę 2,1 mld zł. 

Wydatki Ukraińców w Polsce zaczynają powoli wracać do wyników notowanych przed pandemią. W pierwszym półroczu br. nasi wschodni sąsiedzi zostawili w sklepach i na usługi 2,1 mld zł, czyli dwa razy więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej i o 24% więcej niż w tym samym okresie pandemicznego 2020 roku.

Wydatki Ukraińców w Polsce będą nadal wysokie

Tegoroczna suma wydatków Ukraińców jest jeszcze daleko od tej notowanej w latach 2016-2019, kiedy wynosiły średnio 3,4 mld zł. Jak jednak wskazują eksperci, wszystko wskazuje na to, że w kolejnych kwartałach można spodziewać się utrzymania trendu.

Jak przyznaje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy, w wydatkach Ukraińców na przestrzeni stycznia i marca bieżącego roku przebijał się już efekt wojny i większej liczby przekroczeń granicy. "Teraz ten trend się utrwalił i o ile nie dojdzie do jakiegoś przewrotu w wojnie to pewnie te wydatki w kolejnych kwartałach będą utrzymywały się na wysokim poziomie" – zaznacza ekspert.

Powrót do trendu wznoszącego

Przed wybuchem pandemii, w latach 2017-2019 Ukraińcy w pierwszym półroczu roku zostawiali w Polsce od 3,2 mld zł do nawet 3,6 mld zł. W 2020 roku ten wynik spadł do 1,7 mld zł, co jeszcze nie oddało w pełni konsekwencji wybuchu pandemii. Te zobaczyliśmy wyraźnie w pierwszym półroczu 2021 roku, kiedy wydatki Ukraińców w Polsce wyniosły zaledwie 1 mld zł.

Teraz wracają do trendu wznoszącego, bo w pierwszym półroczu br. wydatki te przekroczyły 2,1 mld zł, czyli niemal tyle co w 2014 i 2015 roku, kiedy już w Polsce mogliśmy mówić o masowej migracji z Ukrainy.

Cudzoziemcy wydają w Polsce więcej

Ogółem cudzoziemcy w pierwszym półroczu 2022 r. wydali w Polsce 16,5 mld zł, czyli o 77,4% więcej w porównaniu rok do roku, kiedy te wydatki były na poziomie 9,3 mld zł. Warto też zwrócić uwagę na wzrost kwartał do kwartału. W okresie styczeń-marzec cudzoziemcy zostawili w Polsce 6,5 mld zł, podczas gdy w okresie kwiecień-czerwiec już 10 mld zł.

Patrząc na to, kto wydawał w naszym kraju najwięcej to w drugim kwartale 2022 roku największy udział miały wydatki przekraczających granicę z: Niemcami (4,3 mld zł), następnie z Ukrainą (1,4 mld zł), Czechami (1,1 mld zł), Słowacją (675 mln zł), Litwą (367 mln zł) oraz Białorusią (224 mln zł).


Foto: StockAdobe(phpetrunina14)

Reklama