Wydarzenia winiarskie w 2022 i 2023 roku

Obecnie polskie szlachetne wina owocowe z każdym rokiem zyskują na znaczeniu. Producenci tych trunków powiększają pole działania i sięgają po najlepsze polskie superowoce. Wykorzystują wyjątkowe wartości na przykład aronii i tworzą wyjątkowo cenny napitek.

Imprezy winiarskie w Polsce (IV kwartał 2022 roku)

  • 3-11 września 2022 – Winobranie w Zielonej Górze;
  • 27 września 2022 – Jesienny Festiwal Wina w Winokolekcji w Warszawie;
  • 29-30 września 2022 – XIII Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi w warszawskiej Fortecy;
  • 3 października  2022 – Berry Fest – pierwszy przegląd alkoholi z owoców jagodowych (w ramach przedsięwzięcia „Czas na polskie superowoce”) – pałac w Małej Wsi koło Grójca;
  • 3. weekend listopada – Święto Młodego Wina w Sandomierzu;
  • 16-18 listopada 2022 – Enoexpo – Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie.

Branża win owocowych powoli zbliża się do pozycji zajmowanej przed wojną. Przypomnijmy, że sto lat temu polskie wina owocowe były eksportowane do Francji i na rynek amerykański. A największa w Polsce Kujawska Wytwórnia Win w Kruszwicy produkowała w najlepszych latach 1 mln litrów wina rocznie. Do tego należy liczyć kilkadziesiąt mniejszych zakładów.

Co w 2023 roku?

Na rok 2023 warto zaplanować poznanie Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego i sprawdzić Dni Otwartych Winnic – już od kwietnia. W kalendarzu majowych imprez warto poznać datę Święta Wina w Janowcu i Noe Festiwal Wina na Śląsku – Stadion Śląski w Chorzowie.

W pierwszych dniach czerwca otwierają się „Ogrody Wina” w podkrakowskim Dworze Sieraków. Także w owym miesiącu odbywa się Festiwal Polskie Wina i konkurs Polskie Korki w Poznaniu.

W sierpniowym wykazie spotkań widnieje Święto Wina (z dokładką serową) w Jastrzębiu Zdroju, Festiwal Wina i Produktów Regionalnych w Zamościu oraz podobny w Lublinie. Sierpniowe Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle otwierają listę 37 międzynarodowych i światowych dni winnych zaplanowanych od lutego do grudnia. Jest w czym wybierać.

Polskie wina owocowe zyskują na znaczeniu

Producenci polskich win owocowych wykorzystując wyjątkowe wartości polskich superowoców, np. aronii, tworząc wyjątkowo cenny napitek. Jak cenny?

Możemy się o tym dowiedzieć z pracy współredagowanej przez prof. Iwonę Wawer, kierownika Zakładu Chemii Fizycznej Akademii Medycznej:

Zaskakująco dobrze wypadły na tle win gronowych wina owocowe firmy „Vin-Kon” z wiśni i aronii, co potwierdza, że oba rodzaje owoców są porównywalne z ciemnymi winogronami. Zarówno owoce wiśni,  jak i aronii charakteryzują się bowiem dużą zawartością polifenoli, w tym antocyjanin. Wyniki testu potwierdzają opinię, że ciemno zabarwione owoce i przetwory z nich ( np. wina) są świetnym źródłem antyoksydantów, powinny być częstą pozycją w jadłospisie.

fragment pracy pod redakcją prof. Iwony Wawer

Właściwości antyoksydacyjne win owocowych i likierów

W nieocenionej książce „Aronia superowoc” autorstwa prof. Iwony Wawer, mgra inż. Piotra Eggerta i redaktorki Barbary Hołub widnieje wiele opisów badań, a nawet wskazówek agrotechnicznych. Zatrzymajmy się przy Finlandii, gdzie sprawdzano właściwości antyoksydacyjne win owocowych i likierów. Okazało się, że największą aktywność antyoksydacyjną miały wina zrobione z czarnych porzeczek i czarnych jagód. Zaraz za nimi były wina z czerwonych i czarnych porzeczek.

Warto zauważyć, że 60% dodatek alkoholu powoduje podwojenie zawartości antocyjanów w ekstrakcie, a całkowita ilość polifenoli rośnie trzykrotnie.

„Aronia superowoc”

Historia win owocowych i nalewek

To, że antocyjany i inne związki polifenolowe znacznie lepiej rozpuszczają się w wodzie z dodatkiem alkoholu wyczuwali już nasi pradziadowie wytwarzając wina i nalewki z owoców.

Tradycja sięga XIII wieku, a nowsze przepisy znajdujemy w poradniku Anny Ciundziewickiej  pt. „Gospodyni litewska, czyli nauka utrzymywania porządnie domu” (Wilno 1848).  Autorka pisze o „urządzaniu win rozmaitych”. Między innymi wina z porzeczek, z wiśni i musującego z agrestu.

Natomiast wprowadzaniem w życie receptur, czyli zbieraniem ziół i nastawiania nalewek zajmowała się matka Adama Mickiewicza na dworze w Czombrowie. Pani Barbara pełniła funkcję panny apteczkowej, zarządzającej m.in. substancjami leczniczymi, gromadzonymi  – jak podaje Zygmunt Gloger - w apteczce domowej w każdym dworze.

O kontynuację tradycji wielkopolskiego winiarstwa dba rodzinna firma „Vin-Kon”, istniejąca od 1991 roku. Producent należy do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski, a także do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”, ogólnopolskiej organizacji promującej wartości żywności ekologicznej.

Pamiętając o tym, że wino owocowe jest tradycją naszej kuchni zadbaliśmy o jego powrót na nasze stoły. Już od ponad 30 lat firma „Vin-Kon” zapewnia swoim konsumentom wina najwyższej jakości. „Potęga Tradycji” to marka łącząca w sobie tylko naturalne produkty z nowoczesnym opakowaniem. Wiemy dobrze, że spożywanie wina zapewnia dłuższe i zdrowsze życie. Stąd właśnie pomysł na produkcję win owocowych, opartych na tradycyjnych recepturach. Wysokiej jakości surowiec, zrównoważony proces technologiczny w połączeniu z tradycyjnymi recepturami, dają w efekcie najwyższą jakość oraz niezwykłe walory smakowo – zapachowe naszych win. Najlepsze owoce od regionalnych dostawców to gwarancja wyjątkowych produktów. Tak właśnie powstają naturalne wina pod marką „Potęga Tradycji

Artur Szal, dyrektor handlowy, Vin-Kon

 

Trendy w winiarstwie

Najnowsze trendy spożywcze obecne są w wielu kategoriach. Te proekologiczne wpływają na asortyment produktowy wielu polskich producentów win owocowych.

Analizując dane rynkowe dostrzegamy bardzo szybko rozwijający się trend eko. Odpowiedzią na to jest nasza grupa win ekologicznych z owoców aronii, czarnej porzeczki, dzikiej róży czy jarzębiny.  W ostatnim czasie dołączyły do nich „Grzaniec” ekologiczny i cydr ekologiczny oraz dwa asortymenty win ZŁOTEJ EDYCJI BIO.  Sięgamy tylko po najlepsze owoce od certyfikowanych dostawców, owoce  gwarantujące najwyższą jakość produktów marki „Potęga Tradycji” – potwierdzoną znakiem eco”.

Artur Szal

W spółce  „Vin-Kon” funkcjonuje własne laboratorium czuwające nad jakością wyrobów w relacjach dostawca – producent – konsument. Od tego zależy powodzenie na rynku, przyznanie nagród i wyróżnień. Wino z czarnej porzeczki w 2006 roku zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.


foto: adobestock.com źródło: informacja prasowa Vin-Kon

Reklama