Koniec postoju w Anwil. Spółka wznawia produkcję nawozów azotowych

Koniec postoju w Anwil. Spółka wznawia produkcję nawozów azotowych

Po tygodniu przerwy, Anwil wznawia produkcję nawozów azotowych. Spółka ma zapewnić dostawy surowego CO2, który po przetworzeniu wykorzystywany jest m.in. w produkcji żywności.

PKN Orlen w poniedziałkowym komunikacie przekazał informację o wznowieniu produkcji nawozów azotowych przez Anwil. Przypomnijmy, że spółka doniosła o tymczasowym wstrzymaniu produkcji 23 sierpnia motywując to rekordowym wzrostem cen gazu ziemnego w Europie. 

Anwil wznawia dostawy nawozów azotowych

Anwil poinformował o wstrzymaniu produkcji 23 sierpnia. Z kolei w komunikacie z 29 sierpnia Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen, przekazał, że "jej wstrzymanie wynikało wyłącznie z przesłanek biznesowych, niezależnych od Grupy Orlen". Jak zaznaczył dalej, zauważalne jest olbrzymie zapotrzebowanie ze strony branży spożywczej i medycznej na skroplony CO2 oraz suchy lód – w związku z tym wznowiona zostaje produkcja w Anwil.

"Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce zdecydowaliśmy o uruchomieniu instalacji nawozowych, co umożliwi przywrócenie również dostaw półproduktu wytwarzanego we włocławskim zakładzie produkcyjnym – surowego CO2" – przekazał w komunikacie Obajtek.

Odbiór surowego CO2 w ciągu 48 godzin

Anwil nie jest dystrybutorem CO2, jest to produkt uboczny, który powstaje w trakcie procesu produkcji nawozów azotowych. "Mając jednak na względzie bezpieczeństwo żywnościowe w kraju, spółka podjęła rozmowy z kontrahentem, jedynym odbiorcą tego produktu" – czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśnia PKN Orlen, ich celem ma być zabezpieczenie dostaw surowego CO2 i wykorzystanie go do produkcji i realizacji dostaw dla branż i sektorów kluczowych dla życia publicznego w Polsce, w szczególności mających znaczenie dla życia, zdrowia, bezpieczeństwa publicznego oraz zapewnienia dostępności towarów na rynku. "Spółka ANWIL umożliwi odbiór surowego CO2 w ciągu najbliższych 48 godzin" – czytamy dalej. 

Jakie ceny zaproponuje Anwil?

Jak przekazano w komunikacie, "cena nawozów po wznowieniu ich produkcji będzie odzwierciedlała aktualną cenę gazu ziemnego oraz uwarunkowania rynkowe. Jednocześnie Anwil oczekuje na ustabilizownie się sytuacji na rynku gazu oraz wypracowanie rozwiązań wspierających branżę nawozową".


Foto: anwil.pl