Rada Przedsiębiorców: "Znajdujemy się w stanie energetycznego stanu wyjątkowego"

Rada Przedsiębiorców: "Znajdujemy się w stanie energetycznego stanu wyjątkowego"

"Zbliżający się okres jesienno-zimowy może być bardzo trudny dla przedsiębiorców" – przekazuje w apelu Rada Przedsiębiorczości. Mowa m.in. o obawach dotyczących stabilnośc dostaw energii oraz surowców.

Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę, przedsiębiorcy mierzą się ze znaczącymi wzrostami cen nośników energii – zaznacza Rada. Jak dodaje, potencjalnym zagrożeniem są także trudności z zapewnieniem ich nieprzerwanej dostępności. "Znajdujemy się w stanie swoistego energetycznego stanu wyjątkowego" – czytamy w apelu.

Przedsiębiorcy apelują o podjęcie działań ws. kryzysu eneregetycznego

Kryzys energetyczny wymaga podjęcia odpowiednich działań – zarówno tych o charakterze bieżącym i krótkoterminowym, jak również tych obliczonych na osiągnięcie określonych celów w średnim i długim terminie.

Wśród tych pierwszych Rada wymienia m.in. analizę i przygotowanie na wariantowe sytuacje związane z potencjalnymi ograniczeniami w dostępności energii elektrycznej oraz poszczególnych nośników energii oraz rewizję i dostosowanie regulacji oraz instrumentów prawnych, w tym wydłużenie czasu na wdrożenie polecenia o ograniczenia poboru mocy bądź gazu ziemnego do minimum 48 godzin. Wśród postulatów w średnim i długim terminie wymienia m.in. odblokowanie inwestycji w odnawialne źródła energii, w szczególności pilna liberalizacja fatalnej w skutkach zasady 10 godzin dla lądowych farm wiatrowych oraz przywrócenie korzystnych zasad inwestycji w fotowoltaikę. 

"Nie możemy zmarnować więcej czasu"

Rada Przedsiębiorców w apelu zwraca uwagę na odnawialne źródła energii. Jak czytamy, wśród oczekiwań przedsiębiorców znajdują się ułatwienia regulacyjne dla autoprodukcji energii. "Ponad wszelką wątpliwość jasne jest to, że nie możemy zmarnować więcej czasu w obszarze rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz wykorzystania instalacji opartych o paliwa inne od kopalnych" – zaznacza Rada.

"W celu realizacji niezbędnych inwestycji konieczna jest nie tylko zmiana prawa i rzeczywiste usunięcie barier, lecz także zakończenie szkodliwego uporu w sprawach związanych z praworządnością i wymiarem sprawiedliwości, który uniemożliwia sięgnięcie po 270 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy, a potencjalnie może utrudnić korzystanie z kolejnych setek miliardów złotych w ramach unijnej perspektywy budżetowej na lata 2021-2027" – czytamy w apelu.

Jak pisze Rada, to "od działań rządu oraz współdziałania przedsiębiorców i obywateli zależy spokojne przejście przez sezon jesienno-zimowy". Przedsiębiorcy apelują o zawieszenie jałowych sporów politycznnych oraz przełamać urzedniczą niemoc. 


Foto: StockAdobe(Valerii)

Reklama