Vosbor: Sprawiamy, że handel jest tańszy, a rynki bardziej dostępne

Vosbor: Sprawiamy, że handel jest tańszy, a rynki bardziej dostępne

Vosbor, twórca pierwszego globalnego marketplace’u do hurtowego handlu towarami rolnymi, pozyskał 7 mln dolarów. Inwestorem wiodącym w rundzie seed był Lux Capital, a udział wziął w niej też polski fundusz Market One Capital. W projekt, jako inwestorzy i członkowie zarządu, włączyli się byli CEO Glencore Agriculture oraz Bunge.

7 mln dolarów dla Vosbor na stworzenie cyfrowej giełdy

Vosbor ogłosił dziś zamknięcie rundy seed, w której pozyskał 7 mln dolarów na rozwój pierwszego marketplace’u do hurtowego handlu produktami rolnymi. Inwestorem wiodącym był fundusz Lux Capital ze Stanów Zjednoczonych, przy współudziale polskiego Market One Capital oraz FJ Labs, 7percent Ventures, Athos Capital i Nucleus Capital. Jednocześnie Vosbor zaprezentował swój sztandarowy produkt – platformę, która łączy firmy handlujące towarami rolnymi z odbiorcami w bezpiecznym i przejrzystym środowisku.

Foto: mat. prasowe

Program pilotażowy objął 35 czołowych globalnych firm handlujących towarami rolnymi. Vosbor ujawnił również, że światowi liderzy tej branży, Chris Mahoney, były prezes Glencore Agriculture i Soren Schroder, były prezes Bunge, zainwestowali w spółkę i dołączyli do zespołu.

Handel produktami rolnymi, będący podstawą globalnego rynku żywności, nadal odbywa się offline, mimo że każdego roku zawierane są transakcje na towary i pozagiełdowe instrumenty pochodne (OTC) na sumę ponad 30 bilionów dolarów. Vosbor wprowadza handel towarami rolnymi do sieci, umożliwiając kupującym i sprzedającym bardziej efektywny handel.

Maarten Elferink, CEO Vosbor

Digitalizacja handlu produktami rolnymi w praktyce

"Sprawiamy, że handel jest tańszy, a rynki bardziej dostępne. Ponadto pracujemy nad nowymi instrumentami pochodnymi, które dadzą inwestorom detalicznym większe możliwości udziału w rynkach towarowych, jednocześnie obniżając ryzyko dla uczestników branży" – wyjaśnia Maarten Elferink, CEO Vosbor.

Handel towarami rolnymi w sieci ma uprościć zarządzanie ryzykiem w sytuacji, gdy to związane z łańcuchem dostaw staje się coraz większe. Jak podkreśla CEO Vosbor, firma dostarcza też niedostępne dziś dane rynkowe w celu usprawnienia procesu decyzyjnego.

Peter Hébert, współzałożyciel i partner zarządzający w funduszu Lux Capital, zauważa, że rozwiązanie to jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy sytuacji związanej z zagrożeniem globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

 Digitalizując handel produktami rolnymi, Vosbor skutecznie podejmuje pierwszy krytyczny krok w łagodzeniu zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, ponieważ istniejące rynki offline są niewystarczające do budowania odporności systemowej. Wizja Vosbor jest odważna, ale najważniejsze jest, że nad jej wdrożeniem pracuje wyjątkowy zespół, zdolny do gruntownego przekształcenia rynków towarowych. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy wesprzeć Vosbor we wprowadzaniu tej zmiany i angażujemy się w ścisłą współpracę z zespołem w celu realizacji jego celów.

Peter Hébert, współzałożyciel i partner zarządzający w funduszu Lux Capital

Foto: Maarten Elferink, CEO Vosbor (mat. prasowe)​

Reklama