Odbudowa Ukrainy będzie kosztowała 750 mld dolarów. Pomogą polskie firmy

Odbudowa Ukrainy będzie kosztowała 750 mld dolarów. Pomogą polskie firmy

Do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w ciągu miesiąca zgłosiło się 420 polskich firm, które chcą aktywnie uczestniczyć w powojennej odbudowie Ukrainy.

Na początku czerwca informowaliśmy o starcie programu Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbudowy Ukrainy, którego operatorem jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Zaledwie miesiąc po opublikowaniu artykułu (Pełna treść dostępna tutaj: Rusza program odbudowy Ukrainy. Potrzebne firmy z sektora FMCG), PAIH poinformował o ponad 400 zgłoszeniach polskich firm.

Koszt odbudowy zniszczeń wojennych rośnie

Szacowany obecnie koszt odbudowy zniszczeń wojennych na Ukrainie to 750 mld dolarów – podaje PAIH. Stanowi to znaczący wzrost wobec prognozy 500 mld dolarów, jaką wskazał Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda na początku czerwca podczas wspólnej konferencji MRiT oraz PAIH. Postępujące zniszczenia wskazują na ogrom prac, na jakie muszą być przygotowane firmy przystępujące do projektu odbudowy.

Wśród zgłoszeń firmy spożywcze

Jak przekazuje PAIH, najwięcej zgłoszeń do programu spłynęło dotychczas z branży budowlanej – jest to jedna trzecia firm chcących uczestniczyć w tym projekcie. W dalszej kolejności są to firmy z branży IT, a także producenci maszyn, leków i żywności. Zdecydowana większość zainteresowanych wyraża chęć zarówno eksportu towarów i usług, jak też współpracę z podmiotami na Ukrainie, w tym podwykonawstwo. Co trzecia firma chce też inwestować u naszego sąsiada.

Widzimy duże zainteresowanie naszych firm programem odbudowy Ukrainy. Wynika ono nie tylko z bliskości geograficznej czy faktu, że Ukraińcy są już dziś pracownikami wielu polskich przedsiębiorstw. Dla firm to możliwość zapewnienia pomocy i wsparcia Ukrainy w sposób, który mają we krwi, a więc przez realizację swoich normalnych zadań biznesowych.

Krzysztof Drynda, prezes zarządu PAIH

Obecny nabór stanowi pierwszy etap projektu, po którym zgłoszenia będą analizowane i przydzielane do realizacji określonych zadań. Zdecydowana większość zgłoszeń pochodzi od firm z sektora MŚP. Niemal dwie trzecie zainteresowanych to podmioty zatrudniające mniej niż 50 pracowników, gotowe jednak podjąć się ambitnego zadania prac przy odbudowie Ukrainy. Zgłoszenia przesłało także niemal 50 firm zatrudniających 250 i więcej pracowników.

W kolejnym etapie programu będą prowadzone konsultacje z przedsiębiorstwami, które wyraziły chęć pomocy. W wyniku konsultacji zostanie wypracowany optymalny model działania, a uczestnicy zostaną skierowani do zadań najlepiej odpowiadających ich możliwościom.


Źródło: PAIH
Foto: StockAdobe(yanadjan)

Reklama