Rusza program odbudowy Ukrainy. Potrzebne firmy z sektora FMCG

Rusza program odbudowy Ukrainy. Potrzebne firmy z&nbspsektora FMCG

Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która została operatorem projektu resortu rozwoju i technologii, informuje o rozpoczęciu naboru polskich firm zainteresowanych wznowieniem eksportu i udziałem w odbudowie Ukrainy.

Odbudowa Ukrainy 

"Już na ten moment odbudowa Ukrainy będzie wymagała nakładu co najmniej 500-600 mld dolarów" – powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Jak dodał, wartość ta wzrasta wraz z dalszymi działaniami zbrojnymi. 

Mimo tak wielkiej tragedii staramy się patrzeć w przód. Chcemy by polscy przedsiębiorcy byli gotowi do wznowienia eksportu i odbudowy Ukrainy, gdy tylko będzie to możliwe.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii

W pierwszej fazie projektu, polscy przedsiębiorcy wezmą udział w konsultacjach mających na celu wspólne stworzenie założeń projektu. "Takie rozwiązanie pozwoli wsłuchać się w głos polskich przedsiębiorców i w przyszłości zapewni firmom wsparcie w bezpiecznym rozwoju handlu i działaniu na rzecz odbudowy Ukrainy" – poinformował Krzysztof Drynda, prezes PAIH.

Za sprawą tego rozwiązania, możliwe ma być działanie w oparciu o gotowe, wypracowane wcześniej rozwiązania, gdy sytuacja w Ukrainie sie ustabilizuje.

Co zakłada projekt Odbudowy Ukrainy?

Punktem wyjścia dla planowanych działań jest stworzenie bazy polskich przedsiębiorców, którzy będą zainteresowani powrotem na rynek ukraiński. Firmy te już teraz mogą zgłaszać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie PAIH. 

Kolejnym krokiem prac będą wspólne konsultacje branżowe instytucji publicznych z biznesem. W rezultacie mają zostać wypracowane narzędzia, dzięki którym polskie przedsiębiorstwa otrzymają niezbędną pomoc dla swoich działań, a Ukraina skorzysta na ich wsparciu.

Polskie firmy kluczowe dla odbudowy Ukrainy

PAIH zaprasza do współpracy podmioty, które są polskimi przedsiębiorstwami, nie współpracują z rosyjskimi i białoruskimi podmiotami objętymi sankcjami, chcą działać w Ukrainie w czasie powojennej odbudowy oraz spełniają pozostałe kryteria zawarte w formularzu zgłoszeniowym.

W pierwszej kolejności PAIH zachęca do zgłaszania się firm z kluczowych dla odbudowy Ukrainy sektorów. Mowa o branży budowlanej, medycznej, transportowej i logistycznej, rolniczej, spożywczej i FMCG, motoryzacyjnej i środków transportu, maszynowej oraz IT/ICT.


Źródło: PAIH​
Fot. StockAdobe(I Viewfinder)

Reklama