Polacy są przeciwni regulowaniu cen żywności przez rząd [SONDAŻ]

Polacy są przeciwni regulowaniu cen żywności przez rząd [SONDAŻ]

Blisko 60% Polaków nie chce ustawowych, maksymalnych cen na podstawowe produkty spożywcze – wskazuje sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Zdecydowanie nie zgadza się na takie rozwiązanie aż 40,5% ankietowanych.

Do pomysłu maksymalnych cen, które miałyby być ustawowo definiowane w przypadku żywności, pozytywnie nastawionych jest 31,1% Polaków – podaje RMF FM powołując się na dane sondażu. Największe poparcie dla takich rozwiązań jest wśród najstarszych osób.

Ponad połowa Polaków przeciwna narzucaniu cen regulowanych na żywność przez rząd

Z miesiąca na miesiąc dynamicznie rośnie inflacja w Polsce. Według danych GUS, w czerwcu ceny żywności były wyższe o 15,6% względem analogicznego okresu rok wcześniej. Drożejące podstawowe produkty spożywcze nie skłaniają jednak Polaków ku pomysłowi regulowania przez rząd maksymalnych cen żywności. 

Według sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", ponad połowa Polaków jest przeciwna wprowadzeniu ustawowych cen. Zdecydowane zdanie na ten temat ma 40,5%, z kolei "raczej nie zgadza się" 19%.

Regulowane ceny popierają przede wszystkim osoby starsze

Na przeciwnym biegunie znajduje się 31,1% osób, którym pomysł regulowanych cen żywności przypadł do gustu. Wśród nich około połowa (15,9%) zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że rząd powinien wprowadzić maksymalne ceny na produkty spożywcze. Druga połowa (15,2%) "raczej zgadza się".

Jak podaje RMF FM, wśród osób popierających to rozwiązanie znajdują się w szczególności osoby starsze. Wśród respondentów powyżej 70. roku życia 54% uznało, że rząd powinien wprowadzić maksymalne ceny żywności. W przypadku najmłodszej grupy (18-29 lat) pomysł ten poparło zaledwie 5%.

Co z regulowanymi cenami paliwa?

Wprowadzenie maksymalnych cen na paliwo spotkało się z nieco mniejszym sprzeciwem, choć nadal większość nie popiera tego pomysłu. Jak podaje RMF FM, 39,9% ankietowanych chciałoby wprowadzenia regulowanych przez rząd cen na benzynę i olej napędowy. Przeciwnego zdania jest natomiast 52,1%.

Spośród osób sceptycznie nastawionych do tego rozwiązania, aż 39,9% ma na ten temat zdecydowanie zdanie.


Fot. StockAdobe(andrea)

Reklama