Czerwcowa inflacja najwyższa od 25 lat. GUS podał najnowsze dane

Czerwcowa inflacja najwyższa od 25 lat. GUS podał najnowsze dane

Inflacja pobiła 25-letni rekord. W czerwcu wzrost cen towarów i usług wyniósł 15,6%. Tak wysokiego poziomu nie było w Polsce od 1997 roku. 

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w czerwcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 15,6%"  – podał w piątkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu do maja, ceny wzrosły o 1,5%. 

a Dane ostateczne z wyjątkiem informacji opracowanej według szybkiego szacunku w czerwcu 2022 r.
Źródło danych: GUS

Żywność i napoje w czerwcu były droższe o 15,6% względem analogicznego okresu rok wcześniej. Energia podrożała o 35,3%. Jednak rekordzistą zestawienia są ceny paliw – w tym przypadku wzrost rok do roku wyniósł 46,7%.

Także w porównaniu do maja wzrost zanotowały wszystkie wyszczególnione obszary. Podobnie jak w perspektywie rocznej, także w miesięcznym zestawieniu największy wzrost odnotowały ceny paliw (+9,4%), a następnie nośniki energii (+3%). Zestawienie zamknęła żywność, za którą konsumenci musieli zapłacić o 0,7% więcej niż miesiąc wcześniej.

Szczyt inflacji w zasięgu wzroku

Inflacja konsumencka rośnie w naszym kraju praktycznie od początku 2021 roku. Jej tempo zdecydowanie przyspieszyło w lutym, kiedy Rosja rozpoczęła wojnę w Ukrainie.

Według ekonomistów mBanku szczyt tegorocznej inflacji jest już w "zasięgu wzroku". Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się go pod koniec wakacji – w sierpniu tego roku. Jak pisze na Twitterze Instytut, w tym miesiący CPI znajdzie się prawdopodobnie w okolicach 16,5%.


Fot. mat. własne redakcji

Reklama