2 mln przesyłek każdego dnia. Polski rynek kurierski w 2021 roku

2 mln przesyłek każdego dnia. Polski rynek kurierski w&nbsp2021 roku

Rok 2021, mimo, że wciąż naznaczony licznymi pandemicznymi obostrzeniami, był czasem dynamicznego rozwoju polskiego rynku usług pocztowych. O tym, co przyniósł i czego możemy spodziewać się w przyszłym roku opowiada Janusz Konopka, prezes zarządu Speedmail, największego w Polsce alternatywnego operatora pocztowego.

Tegoroczny "Raport o stanie rynku pocztowego" Urzędu Komunikacji Elektronicznej potwierdził, że kierunek, w którym od lat zmierza polski rynek pocztowy, pozostaje taki sam. W roku 2021 branża kurierska zwiększyła swoje przychody w odniesieniu do roku 2020 o blisko 1,4 mld zł osiągając tym samym ponad 20% tempo wzrostu. Segment listowy kontynuuje natomiast tendencję spadkową.

Branżę kurierską zapędza rozwój e-commerce

Segment przesyłek kurierskich w ub.r. umocnił swoją pozycję najmocniej kontrybuującego w ogólną wartość polskiego rynku pocztowego. Sukcesywnie zwiększanie wolumenu dostarczanych przesyłek nierozerwalnie łączy się z dynamicznym rozwojem handlu e-commerce.

W ub.r. liczba dostarczonych przesyłek wzrosła o niemal 141 mln sztuk w stosunku do 2020 roku (wzrost o 22,1%), sięgając liczby 776 mln sztuk. Oznacza to, że w 2021 do rąk Polaków każdego dnia trafiało ponad 2 mln przesyłek kurierskich.

Segment – mimo odnotowywania świetnych wyników – mierzy się również z licznymi problemami. Wzrost wynagrodzeń oraz cen paliw przełożył się na wyraźny wzrost kosztów prowadzenia działalności kurierskiej w Polsce, co daje się we znaki nawet przy dużej skali działania oraz bardzo wysokiej wydajności operacyjnej.

Liczba wysyłanych listów spada kolejny rok z rzędu

Inaczej jest w segmencie tradycyjnej korespondencji listowej. Od lat obserwowane są̨ tam spadki zarówno wolumenu, jak i udziałów relatywnych. Pociesza jednak fakt, że w roku ubiegłym były one zdecydowanie mniejsze niż w 2020. Liczba wysłanych listów zmniejszyła się o 79 mln sztuk rok do roku i spadła o 7,5%. Bezpośredni wpływ miały na to ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa, w tym ogólne zmniejszenie aktywności społeczno-gospodarczej i preferowanie elektronicznych kanałów wymiany informacji.

Pozytywnym zjawiskiem w obszarze pozostałych usług pocztowych jest odwrócenie trendu spadkowego w segmencie przesyłek reklamowych. Po ponad 13% spadku w 2020 roku, w zeszłym roku rynek przesyłek reklamowych urósł o 1,7% wolumenowo i 8,6% wartościowo.


Źródło: Speedmail
Fot. stockAdobe(Leika production)

Reklama