Biedronka przekazała ponad 10 tys. kart na zakupy dla uchodźców

Biedronka przekazała ponad 10 tys. kart na zakupy dla uchodźców

Fundacja Biedronki rozdysponowała 10 300 kart na zakupy dla uchodźców, a wszystko w ramach prodgramu „Witamy i pomagamy – zakupy”

Karty trafiły do najbardziej potrzebujących osób, które przyjechały do Polski w związku z wojną w Ukrainie. Będą one zasilane kwotą 300 zł przez 3 miesiące (łącznie 900 zł). Jedna rodzina może otrzymać maksymalnie trzy karty o łącznej wartości 2 700 zł.

Dla uchodźców, którzy planują wyjechać z Polski lub nie potrzebują długofalowego wsparcia Fundacja Biedronki udostępnia 35 000 e-Kodów na doraźne zakupy. E-Kod przyznawany jest jednorazowo i ma wartość 50 złotych. Rodzina może otrzymać maksymalnie dziewięć e-Kodów (450 złotych). Pomocą łącznie zostanie objętych kilkadziesiąt tysięcy uchodźców, a wartość programu to ponad 12 mln złotych.

Chcieliśmy mieć pewność, że pomoc dotrze do najbardziej potrzebujących, dlatego podjęliśmy współpracę z organizacjami pozarządowymi, które bezpośrednio opiekują się uchodźcami. Dużym plusem programu jest fakt, że opiera się on na rozwiązaniach, które dają możliwość wyboru – uchodźcy sami decydują, co jest im najbardziej potrzebne w danej chwili.

Katarzyna Scheer, Prezes Fundacji Biedronka

Potrzebujących wskazują organizacje pozarządowe

Karty i e-Kody przekazywane są do partnerskich organizacji pozarządowych, które mają bezpośredni kontakt z uchodźcami i mogą ocenić, dla których z nich taka forma pomocy jest najbardziej przydatna. Następnie organizacje partnerskie przekazują karty i e-Kody w ręce uchodźców, którzy mogą dysponować nimi według własnych potrzeb.

Osoby, które szukają schronienia przed wojną w Ukrainie, m.in. na Pomorzu, to przede wszystkim kobiety, matki z dziećmi. Często musiały opuścić swój dom nagle, bez możliwości zabrania ubrań, podstawowych środków higieny. Część z nich przyjechała tutaj bez jakichkolwiek środków do życia. Potrzebują chwili oddechu oraz wsparcia w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości i adaptacji w Polsce. Karty i e-Kody są dla nich dużym wsparciem.

Karolina Stubińska z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

Fot.: mat. prasowe
 

Reklama