Marcowa inflacja przebiła wstępne szacunki. GUS podał dane

Marcowa inflacja przebiła wstępne szacunki. GUS podał dane

Ceny towarów i usług wzrosły w marcu 2022 roku o 11% względem tego samego miesiąca rok wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny w piątkowym komunikacie.

Rzeczywista inflacja okazała się wyższa od wstępnych danych GUS-u. Na początku kwietnia w szybkim szacunku Urząd podał, że w marcu ceny wzrosły o 10,9%. Jak widać, rzeczywistość okazała się odrobinę bardziej słona. Pierwszy raz od blisko 22 lat, inflacja w kraju wyniosła 11%.

Źródło danych: GUS

Największy wpływ na marcową inflację miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 17,5% w porównaniu do lutego br.), mieszkania (o 2,6%), żywności (o 2,4%) oraz odzieży i obuwia (o 3,9%).

Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, gdy spojrzymy na wzrosty cen na przestrzeni roku. W przypadku transportu koszty od marca 21' do marca 22' wzrosły o 24%, w przypadku użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii mówimy o ponad 17% wzroście. Z kolei żywność na przestrzeni roku drożała ponad 9%.

Żywność cały czas drożeje

Według danych GUS, w marcu tego roku ceny żywności wzrosły o ponad 9% względem analogicznego miesiąca 2021 roku. Z kolei na przestrzeni jedynie miesiąca (porównując do lutego br.) wzrost wyniósł 2,2%.

Największy wzrost cen na przestrzeni roku odnotowało:

  • mięso drobiowe (+32),
  • tłuszcze roślinne (+30,3%),
  • mięso wołowe (+23%),
  • cukier (+24,2%).

Fot.: stock.adobe.com/Mangostar

Reklama