Danfoss tworzy sklep przyszłości. Ten supermarket ogrzeje pobliskie budynki

Danfoss tworzy sklep przyszłości. Ten supermarket ogrzeje pobliskie budynki

Firma Danfoss, producent komponentów i rozwiązań technologicznych, rozpoczyna budowę supermarketu przyszłości. Ma być jednym z najbardziej energooszczędnych tego typu obiektów na świecie.

Supermarket Smart Store będzie wyposażony w najnowsze i energooszczędne technologie chłodnicze i grzewcze. Ma być inspiracją wskazującą, w jaki sposób sieci supermarketów na całym świecie mogą budować przyjazne dla klimatu i zrównoważone sklepy, wykorzystując do tego istniejące już dziś technologie.

Supermarket Smart Store

Supermarket będzie znajdować się tuż obok siedziby firmy Danfoss w Nordborg. Budynek zostanie wynajęty przez BALS, największe w Danii stowarzyszenie niezależnych supermarketów, które otworzy w nim supermarket COOP 365discount. Jego powierzchnia wyniesie 1,5 tys. mkw. Na terenie obiektu znajdzie się stacja benzynowa OK oraz myjnia samochodowa.

Mamy już duże doświadczenie w prowadzeniu zrównoważonego biznesu, ale gwałtowne skoki cen energii dodatkowo wzmocniły potrzebę kolejnych zmian. Nasze 13 supermarketów zostało zmodernizowanych i obecnie praktycznie nie ponosimy żadnych kosztów ogrzewania sklepów, ponieważ całe użytkowane ciepło pochodzi z naszych bezfreonowych systemów chłodniczych, ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła. To zaleta przy obecnych wysokich cenach energii, a ponadto tego typu działania zmniejszają emisję CO2 i nasz ślad węglowy.

Lars G. Andersen, dyrektor zarządzający BALS

"Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego projektu i wspólnie zbudować jeden z najbardziej efektywnych energetycznie supermarketów na świecie oraz testować rozwiązania, które mogą pomóc budynkom stać się neutralnymi dla klimatu" – dodaje Lars G. Andersen.

Energooszczędne rozwiązania

Jak zauważa Kristian Strand, prezes Działu Chłodnictwa i Klimatyzacji Danfoss Climate Solutions, ogrzewanie i chłodzenie odpowiadają za największe zużycie energii w supermarketach. Rozwiązania, które pojawią się w Smart Store będą demonstrować, jak możemy zbliżyć się do neutralności klimatycznej i niemal zerowego zużycia energii w handlu detalicznym żywnością.

Wytwarzane przez sprzęty chłodnicze ciepło odpadowe będzie wychwytywane i ponownie wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń supermarketu, a także pobliskich budynków należących do lokalnej społeczności. Co więcej, system chłodzenia w nowym supermarkecie będzie oparty na dwutlenku węgla – naturalnym czynniku chłodniczym – co jeszcze bardziej przyczyni się do zmniejszenia negatywnego  wpływu na pogłębiające się zmiany klimatu.

Nadrzędny cel projektu

"To przełomowe, bardzo oczekiwane wydarzenie jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek" – mówi Kristian Strand z Danfoss Climate Solutions. Jak wyjaśnia, celem projektu jest pokazanie, jak łatwo i w sposób opłacalny ekonomicznie można zdekarbonizować naszą gospodarkę oraz umożliwić efektywne wykorzystanie energii.

Jak dodaje Jürgen Fischer, prezes Danfoss Climate Solutions, "Chcemy zademonstrować naszym klientom i partnerom biznesowym, jak rozwiązania energooszczędne działają w praktyce. Wykazać, że najbardziej ekologiczną energią jest ta, której nie zużywamy". 

Nasz nowy Smart Store pokazuje, co jest możliwe dzięki współczesnej technologii, takiej jak nasze oprogramowanie Alsense. Integracja narzędzi obejmujących urządzenia i oprogramowanie  podkreśla rosnące znaczenie cyfryzacji dla zielonej transformacji. BALS jest idealnym partnerem, ponieważ jego pracownicy, sąsiedzi i klienci przyczynią się do tego ważnego doświadczenia.

Tuuli Sarvilinna, Senior Vice President Electronic Controllers and Services, Danfoss

Fot. Wizualizacja supermarketu (mat. prasowe)